Provodov - Křížová cesta

14. července 2014 v 18:26 | Jana.K |  Zajímavá místa
PROVODOv - Křížová cesta
Délka trasy : 2,5 km převážně do kopce.
Doprava:
Autobusem - autobusové nádr. ve Zlíně na zastavku Provodov -Maleniska (asi 30min), autem je možné zaparkovat na zastávce Provodov -Maleniska nebo o kus výš u hřbitova nebo až pod kostelem.

Popis trasy :
Od zastávky Provodov -Maleniska půjdeme nahoru do kopce ke kostelu Panny Marie Sněžné. Na Malenisku si odpočineme a ochutnáme léčivou vodu a u rozcestníku se vydáme po Křížové cestě do kopce nahoru, na konci je kaplička. Tuhle trasu si můžete zpestřit návštěvou studánky, která je nedaleko. Nebo jít dál lesem po cestě do kopce. Zde dojdete k oplocené školce, od které je krásný výhled do kraje. Tady se otočíme, takže školku budeme mít za zády a vydáme se pěšinkou kolmo na vrchol kopce ke krásným kamenným mohylám. Tohle místo má zajímavé kouzlo tvrdí se, že zde přebývali Keltové. Celý tento kraj byl však pověstný loupežníky, kteří v těchto lesích přepadávali pocestné a protože si ve zdejších hvozdech nemohl být nikdo jist ani majetkem ani životem, dali se dole v dědině najmout průvodci, se kterými se cesta zdála přece jen bezpečnější. Od tohohle provádění pak vznikl název Provodov. Cestou dále po hřebeni pak dojdete k rozcestníku a k hradu Starý Světlov zde svého času sídlil a řádil lapka největší Pankrác od sv. Mikuláše původně byl purkrabím ale dal se na loupežnictví a stal se postrachem na Česko-Rakousko-Uherském pomezí. Aby Moravští stavové jeho řádění zastavili, hrad i s celým panstvím od něj roku 1449 vykoupili.

Moc zajímavá cesta....potmě by také mohla sloužit jako stezka odvahy :-)

Pokud půjdete dál po cestě za kapličku dojdete k mohylám a k hradu Starý Světlov.....Tady je potřeba odbočit a jít do kopce....cesta prozatím není značená


Vítejte u Keltů.... a projděte bránou do minulosti....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama