Prosinec 2014

Novoroční čočka

31. prosince 2014 v 17:19 | kopretina |  Bylinky a recepty

Čočka - Královna novoroční kuchyně

Podle naší staré lidové tradice by na žádné novoroční tabuli neměla chybět pořádná porce čočky, to abychom měli v nastávajícím roce dostatek peněz..


Přidávám dva netradiční recepty na čočku:


Čočkové koule:

1hrnek čočky (asi 230g)
3 stroužky prolis.česneku
1 najemno nastrouhaná cibule
1 a půl hrnku strouhanky
3/4 hrnku nastrouhaného sýra
1 hrnek nastrouhané cukety
1hrnek kukuřičné mouky
1 lžička mlet.kmínu
olej na smažení

postup:

Čočku propláchneme zalijeme vodou a dáme vařit. Po uvaření ji scedíme,propláchneme studenou vodou a necháme vykapat. Rozmixujeme 3/4 čočky,česneku a cibule,přidáme strouhanku,sýr,cuketu,kmín,zbylou čočku a sůl.
Pokud je hmota příliš lepivá přidáme ještě strouhanku nebo mouku.dobře promícháme necháme 30min.odležet.
Děláme koule které obalujeme v kukuřičné mouce.V pánvi rozehřejeme tuk a v něm koule usmažíme dozlatova.
Necháme na papírovém ubrousku okapat.Podáváme s jogurtovým dipem nebo ostřejším čatný.

Jogurtový dip:

200g bílého jogurtu,1/2 najemno nakrájené cibule, lžička nasekané máty,1/4 lžičky nasekaného koriandru,1/4 lžičky mletého římského kmínu,sůl.
Vše smícháme .Dip podáváme vychlazený.


Středomořský čočkový salát:

Potřebujeme:

1hrnek červené čočky
1 na kostičky nakrájená okurka
1 nadrobno nakrájená cibule
2 papriky žlutá a červená

zálivka:

1/4 hrnku oliv.oleje
1lžíce citronové štávy
3 prolisované stroužky česneku
3/4mletého římského kmínu
sůl,mletý pepř

Postup:

Očištěné papriky nakrájíme na větší kousky. Dáme do pekáčku a grilujeme, dokud slupka neztmavne. Poté vložíme do mikrotenového sáčku a necháme tak asi 10min. Po vychladnutí
oloupeme a nakrájíme na nudličky.V průběhu pečení můžeme dál vařit čočku. Nesmí být kašovitá, po uvaření ji propláchneme studenou vodou. Do mísy dáme papriky,okurku,cibuli a čočku. Promícháme a zalijeme zálivkou
,opět zlehka promícháme a necháme vychladit.

Zálivka: Do oleje zašleháme zbývající suroviny.
ČAS

28. prosince 2014 v 20:03 | kopretina |  Oblíbené
Čas do konce starého a začátku nového roku 2015 se krátí.....
Čas neexistuje všechno probíhá najednou.....Čas je relativní.....
Jediným důkazem,že existoval minulý týden je naše paměť....

Minutové netradiční pohádky

28. prosince 2014 v 18:41 Oblíbené
Mezi vánocemi a silvestrem je příhodná doba poslechnou si minutové pohádky .Je to takový odpočinek od klasických pohádek. K poslechu doporučuji pohádku : Popelka workoholik,
Jak Červená karkulka prošla hormonální bouří, Jak se Krakonoš stal krakonošem.... jsou to pohádky kameňáky :-)

Zpráva z půlnoční

26. prosince 2014 v 14:02 | kopretina |  Povídky - názory
Tak ti píšu, že jsem letos byla poprvé na půlnoční a zanechalo to na mě nesmazatelné dojmy. Protože jsem nedodržela půst uletěl mi ještě doma knoflík od gatí, no ale už jsem musela jít nebyl čas na šití. Půlnoční byla v 15 h a hostů hojně, bylo narváno jako by snad dávali něco zadarmo ale jen řeči šak to znáš sám. Také trochu vybírali, kdo se nechal. Sedla jsem si dobře, misku s kostelními čipsy jsem měla na dosah, chtěli je po mši rozdávat ale už skoro žádné nezbyly, jen pro hluchou stařenku co seděla přede mnou. Trochu aj hráli no ale né k tanci, všechny ty hlášky jsem znala, což mě překvapilo, ale na kolena mě nedostaly. Bez tak jsem si musela celou mši držet gatě aby si nikdo nevšiml, že jsem holá prdel. Pak se přiřítili 4 černobílý hoši - jenom dým a smrad po nich u jesliček zbyl. Přemýšlela jsem jestli to nejsou vyslanci druhé strany ale farář byl s nima kámoš a tak jsem si říkala, že je to asi v pořádku. Pan farář držel mooc dojemné kázání, bébé, zkontroloval míru a zapil to s kalicha, ani nenabídl rošťák ani sušenku - je fakt, že pak to nádobí zase hezky vyleštil a tu náčeňovů hadru nechal viset přes ten kalich. Z kázání mi nejvíc v hlavě utkvěla věta: Vidíme tě Bože neviditelný. Nakonec hezky prozpěvoval, začala mu hořet kabelka, takže ji rychle zahodil do zákristie a my jsme prosili aby nás už vyslyšel a byl konec. A bylo po mši a všichni se rozešli v míru a pokoji. Jsem ráda, že jsem se zúčastnila modlitby Páně a že mi za celou dobu spadla jen brada a ne gatě.


Duše mistra

26. prosince 2014 v 10:55 | kopretina |  Sluneční zpráva na dnešní den
Duše mistra

je jak jiskra

září ,zpívá, tancuje

vše živé se raduje.

A jak se tak tvoří

ve své takovosti

realizuje svou cestu do věčnosti.

Cesta už je cílem

a průchodem bez dveří

pozvedneš tak číši sobě

při posledné večeři.

Boží hod - zrození krále

24. prosince 2014 v 18:01 | kopretina |  Sluneční zpráva na dnešní den
Boží hod vánoční vypráví o narození Krista krále a Spasitele ve chlévě mezi zvířaty a patří k hluboce lidskému a snad i nejhezčímu vyjádření znovuzrození naděje a nového života. Bůh se stal člověkem aby mohl získat věčný život spolu s ním.....
Na obrázku Ježíš symbolicky otevírá dveře bez kliky - dveře do srdce.....
K srdci Pánu Ježíši

Přeslavný jest onen den
z nás vždy každý zaslíben
srdci Ježíšovu byl
navždy se do něho skryl
slibujeme všichni znovu
věrnost srdci Ježíšovu.

Nejhodnotnější dárek je láska

23. prosince 2014 v 14:23 | Valentýn láskyplný |  Co napsali přátelé
Přeji, Láskyplné vánoční svátky, ten nejhodnotnější dárek je LÁSKA ve vašich milujících SRDCÍCH, to, co prožíváte, je výsledkem stavu VĚDOMÝ a MYŠLENÍ, LASKA je na DUCHOVNÍ CESTĚ tak potřebná, jako dýchání pro fyzické tělo, jedině LASKA v SRDCI je tou, která každému člověku pomáhá na DUCHOVNÍ CESTĚ, je to nejkrásnější okamžik přítomného stavu VĚDOMÝ, skrze VNITŘNÍ a I NTUITIVNÍ STAV LÁSKYPLNÉHO SJEDNOCENÍ a UVĚDOMĚNÍ si svého MILUJÍCÍHO A LÁSKYPLNÉHO SRDCE, které je tou nejdůležitější části v nás, která nám dává možnost, se naladit INTUITIVNĚ na své NITRO a skrze LÁSKU v NITRU, CÍTIT a vnímat širší škálu a rozsah EXISTENCE v rámci NEKONEČNÉHO VESMÍRU. LASKA v naších milujících SRDCÍCH, je v této době TRANSFORMACE, NEJVÍCE POTŘEBA, aby se lidé měli RÁDI, aby se MILOVALI jako DUCHOVNÍ BYTOSTI SVĚTLA a LÁSKY, jsme součástí NEKONEČNÉHO STVOŘENÍ, které svým rozsahem a velikostí přesahuje rámec našich představ, je to velkolepé a nádherné zárov eň, LÁSKA je tou ZÁKLADNOU VĚČNÉHO ŠTĚSTÍ v každém člověku a ve všech BYTOSTECH žijících v NEKONEČNÉM VESMÍRU. LASKA je ZÁKLADEM VEŠKERÉ EXISTENCE ŽIVOTA na PLANETĚ ZEMI a v celém nekonečném VESMÍRU. MILUJTE SE a MĚJTE SE RÁDI a LÁSKU SI DENNĚ PROJEVUJTE A SDÍLEJTE.
LÁSKA Muže a Ženy, je sjednocujícím principem a sjednocením energetických polarit Duší žijících ve fyzických tělech, tato vzájemná výměna energii při milování Muže a Ženy, se sjednocuje a asimiluje v sjednocenu energii Duší, které se milují skrze fyzická těla. LÁSKA mezi Mužem a Ženou je čistě ENERGII, která přesahuje rámec času a prostoru, vše je ŽIJÍCÍ LÁSKA, která v nás zrcadlí věčnost ŽIVOTA a intenzívn& iacute; touhu-přitažlivost obou polarit, které jsou mezi Mužem a Ženou k sobě přitahování ENERGII, vše je a EXISTUJE na principu ENERGII, účastníme se aktivní role REŽISÉRŮ svých ŽIVOTŮ v ROLY již jsme si před zrozením ( inkarnací ) vybrali, ŽIJME proto v ČISTÉ LÁSCE a jednejme ŠLECHETNĚ a LÁSKYPLNĚ, protože čím víc si UVĚDOMÍME, že jsme SOUČÁSTÍ CELKU-JEDNOTY, tak tím víc porozumíme a uvědomíme si naši vzájemnou PROPOJENOST s ostatními Žijícími Bytostmi, či už jsou to lidé, anebo zvířecí formy ŽIVOTA, anebo rostliny a minerální sféra existence, tak vše pak pro nás znamená součást CELKU, čím větší míra LÁSKYPLNOSTI a EMPATIE, tak t&iacu te;m větší snaha vše MILOVAT jakoby to bylo SOUČÁSTÍ NAŠEHO ŽIVOTA, a toto DUCHOVNÍ UVĚDOMĚNÍ si nosíme neustále ve svém LÁSKYPLNÉM SRDCI, CÍTÍME, že jsme a ŽIJEME proto, aby jsme ŽIVOT CHRÁNILY A HO ZUŠLECHŤOVALY a jedině tak postoupíme na DUCHOVNÍ CESTĚ o krůček víš ve vývoji, je to především LÁSKA, která je iniciací a inspirací a vedením přes INTUICI, která nám čistí myšlenky, které pak jsou pozitivní a šlechetné a mající tvůrčí a kreativní povahu, LÁSKA je DUCHOVNÍ ESENCÍ naší PODSTATY a SMYSLU ŽIVOTA na této Planetě i v celém nekonečném VESMÍRU.
Život je VĚČNÝ, jsme NESMRTELNÝ. jsme DUCHOVNÍ BYTOSTI dočasně vtělené do fyzických těl, smrt je jenom TRANZITNÍ PORTÁL do jiné skutečnější reality, kde čas nemá smysl a prostor je nekonečný a ŽIVOT je stavem VŠEOBJÍMAJÍCÍ LÁSKY.
Krásný a láskyplný je ŽIVOT v naších milujících a milovaných SRDCÍCH.
LÁSKA dvou MILUJÍCÍCH SRDCÍ, je manifestací - tvoření a stvoření ŽIVOTA v jeho kráse a ušlechtilém citu, se účastníme věčného tance Života, dva SRDCE se spojují v JEDNO MILUJÍCÍ A LÁSKYPLNÉ SRDCE.
Vysoce citlivého člověka poznáte jedině svým láskyplným a milujícím SRDCEM, čím vyšší úroveň LÁSKYPLNOSTI, tím vyšší míra CITLIVOSTI na energetické úrovni vnímání a schopností EMPATIE.
V tichu slyšíme hlas SRDCE, je to LÁSKA v nás, která tvoří ŽIVOT v tichosti a kráse DUCHA.
Život je věčný, jedině ŽÍT přítomný okamžik, čas neexistuje, vše je VĚDOMÝ - DUCHOVNÍ PODSTATA ŽIVOTA.
Jedině LÁSKA v SRDCI je tím nejlepším lékem a ENERGII, která pomáhá prodlužovat Fyzický život, vzájemná láska a milování se fyzická těla zušlechťují a omlazují stále víc a víc. Proto milujte se a mějte se rádi a LÁSKU ze srdce si denně projevujte a sdílejte.
Není důležité, jak vypadáme, ale jak ŽIJEME - ŽIVOT. Jsme ČÁSTMI většího celku universa - Vesmíru.
Vše je ENERGIE, LÁSKA je ENERGIE, ŽIVOT je ENERGIE.
LÁSKA v SRDCÍCH, ZUŠLECHŤUJE ŽIVOT, LÁSKA je CESTA PRAVDA a ŽIVOT, MILUJTE SE A MĚJTE SE RÁDI, PROJEVUJTE SI LÁSKU KAŽDÝ DEN, LÁSKA je ENERGIE, která LÉČÍ, LÁSKA je VĚČNÝ ŽIVOT.
Ano, je potřeba myslet pozitivně a láskyplně a milovat všechny Bytosti ve Vesmíru, pokud cítíme lásku k Bytostem v celém Vesmíru, tak jsme zajedno se Stvořitelem, protože každá Bytost je dítětem Stvořitele, jsme ve Vesmíru v jednotě, jsme v jednotě v sobě navzájem v čisté lásce a čistá láska je cesta k uvědomění si naši propojenosti a jednoty, nejsme odděleni, ale jsme ve svých srdcích milující a láskyplné Bytosti světla a Míru, jdeme vstříc n ádhernémupoznání skrze lásku ve svých milujících SRDCÍCH.
Jediná ochrana je LÁSKA. Naší úlohou je milovat všechny Bytosti, Stvořitel miluje všechny Bytosti, všechno je jenom prožitek a zkušenost , Stačí ŽÍT v LÁSCE a MÍRU s celým VESMÍREM a jedině tak, že jsme láskyplní, tak pomáháme všem Bytostem ve VESMÍRU, jedině LÁSKA z naších milujících srdcí je ochranou před čímkoli, jsme odhodlání postupovat cestou LÁSKY ke všem Bytostem ve VESMÍRU, neexistuje Bytost ve Vesmíru, která by nebyla hodná LÁSKY a odpuštění, naše srdce září třpytem nekonečné lásky ze srdce na VĚKY.
Čím víc má člověk láskyplné srdce, tak tím víc žije opravdový život ve svobodě a jednotě s Vesmírem, protože kde směrujeme naši pozornost, tak tam směrují naše energie, stejné přitahuje stejné.
Jediná jistota je LÁSKA v našem SRDCI, tam jsme v harmonii s celým VESMÍREM, ŽÍT v přítomném okamžiku, LÁSKA je energie naší skutečnosti, je jediná realita, to čiré bílé světlo živé žije v nás, vnější okolnosti se přizpůsobují našemu stavu myšlení.
Facebook - Valentýn Láskyplný

=

Vánoční zdravé jídla - vegan

21. prosince 2014 v 12:21 Bylinky a recepty
Houbový kuba

Kroupy uvaříme doměkka a scedíme.Na pánvi osmažíme do růžova nakrájenou cibulku.Sušené houby uvaříme do měkka a nakrájíme na drobno.Do pekáče nasypeme kroupy, houby a vývar z hub.Směs osolíme,opepříme a ochutíme třeným česnekem a zamícháme. Vložíme do trouby a necháme zapéct. Můžeme podávat.....


Bramborový salát s kořením (4 porce)

Potřebujeme:


350 g nových brambor
150 g zelených lusků
Půl čevené papriky

Na zálivku:

40ml olivového oleje
mleté čili nebo čili papričky
půl lžičky mletého kmínu
1 prolisovaný stroužek česneku
petrželka nebo koriandr,pažitka
1lžíce vinného octa, sůl.

Brambory důkladně opereme a nakrájíme i se slupkou na menší dílky.Vaříme v osolené vodě asi 15min (aby byli měkké ne rozvařené).Nakrájené fazolové lusky krátce povaříme v osolené vodě
a po scezení a propláchnutí je přidáme k bramborám stejně jako papriku nakrájenou na slabé nudličky.Před podáváním podlijeme zálivkou, kterou připravíme tak, že do oleje postupně zašleháme všechny ostatní suroviny.
Veganská majonéza
Do úzké nádoby nalijte trochu sojového mléka do něho kápněte trochu octa nebo citronu.
Vlijte trochu oleje mixujte ponorným mixerem a stále dolévejte olej. Hodně oleje a stále mixujte.
Majonéza zhoustne.
Můžete pak vmíchat do bramborového salátu nebo do nastrouhané zeleniny (mrkev a celer) přidat citron, lahůdkové droždí, sůl.
A smíchat ve skvělou pomazánku.
Nebo z majonézy můžete udělat tatarku přidáním kyselé okurky, cibulky, cukru, soli, čili papričky atd.

Studánky na Bunči

21. prosince 2014 v 11:19 | kopretina |  Studánky a léčivé vody
BUNČ - Kubitova studánka

Kubitova studánka na Bunči se nachází hned pod asfaltovou cestou směrem na Salaš, na svahu Vylízané skály. Studánku podle pověsti založil Kroměřížský brašnář Kubita. Pokud jdete ze Salaše na Bunč po modré pěší trase, nemůžete studánku minout. Zajděte si sem pro vodu je tu krásný klid.Kubitova studánka


BUNČ - studánka u Lvích hlav
Studánka u Lvích hlav lidově nazývaná u Lvích tlam. Vyrobena byla sochařem synem hajného na Bunči. Květiny ve váze zalité vodou z téhle studánky, vydrží údajně čerstvé dlouhou dobu. U studánky je dřevěný altánek ,kde se dá při nepřízni počasí schovat. Je zde krásně čistý vzduch.
Krásný výhled který se naskytl cestou ke studánce u Lvích tlam. Víc o Bunči a tipech na výlety
najdete na www.bunc.cz

Co překáží štěstí ?

13. prosince 2014 v 18:11 | Anthony de Mello sj |  Pro pohlazení duše
Chcete být štastní? Nepřetržité štěstí si nelze přivodit. Skutečné štěstí si nelze přivodit. Nemůžete mě učinit štastným. Vy nejste mé štěstí. Zeptáte se probuzeného člověka : Proč jste štastný ? A probuzený vám odpoví : Proč ne ? Štěstí je náš přirozený stav. Štěstí je přirozený stav , malých dětí, kterým patří království nebeské, dokud do nich ovšem neprosákne stupidita naší společnosti. Aby jste dosáhli štěstí , nemusíte nic zvláštního udělat, protože štěstí nelze dosáhnout. A ví někdo z vás proč? Protože už ho máme.Jak můžete dosáhnout něčeho co už dávno máte? A proč ho vlastně neprožíváte ? Protože se musíte něčeho zbavit. Život je lehký , život je radostný.Těžký je jenom s vašimi iluzemi, s vašimi ambicemi, s vaší lačností, s vaším dychtěním. A víte s čeho všechny tyhle věci pramení ? S toho že se ztotožnujete s všemožnými nálepkami.
Existují lidské bytosti, které dosáhli toho co já nazývám být lidský.Žádné loutky, kterými to smýká hned sem, hned tam, kterým buď události nebo lidi neustále říkají, jak se mají cítit.Takže chcete být loutka ? Někdo stiskne tlačítko a vy jdete ke dnu,to se vám líbí ? Ale když se odmítnete s těmi všemožnými nálepkami identifikovat, většina vašich obav zmizí. Podívejte se na moje spolužáky, kam to dotáhli...co tím myslí....jejich jména se objevují v novinách.Tomu říkáte někam to dotáhnout?
Jeden řídí akciovou společnost a druhý je nejvyšší soudce a někdo jiný je zase tím či oním. Jsou to šašci jeden vedle druhého. Kdo rozhoduje, co to znamená být úspěšný? Tato hloupá společnost. Hlavní zájem je udržovat společnost nezdravou. A čím dříve si to uvědomíte , tím lépe pro vás. Udělají vás ředitelem v blázinci a vy jste na to pyšní přesto ,že to neznamená vůbec nic. Mít hodně peněz nemá nic společného s tím, jestli je člověk v životě úspěšný.V životě jste úspěšní když se PROBUDITE !
Pak už se nemusíte nikomu omlouvat, nemusíte nikomu nic vysvětlovat, je vám úplně ukradené, co si o vás kdo myslí nebo co říká. Nemáte si proč dělat starosti, jste štastní. A já tomu říkám být úspěšný. Mít dobré postavení, být slavný nebo vážený,to nemá se štěstím nebo úspěchem co dělat.To je naprosto nepodstatné.Takový člověk si pořád jenom dělá starosti s tím, co si o něm budou myslet jeho děti, co si o něm budou myslet jeho sousedi,co si o něm bude myslet jeho žena . Měl by se přece něčím proslavit . Lidé kteří to někam dotáhli ! Kam ? Jsou plni strachu a úplně zmatení, jsou loutky,stejně jako ti ostatní .Jen se podívejte jaký mají strach, že je opět nezvolí do fukce. Jsou pořád napjatí a pořád se něčeho obávají . A víte proč se to děje ztotožnují své já se svým povoláním, prací nebo penězi. Jste snad šaty?Jste snad jméno nebo zaměstnání ,přestaňte se s tím ztotožňovat .Toto vše jen přichází a odchází.
Já není ani úspěšné ani neúspěšné - není žádné s těchto nálepek.

( kniha Bdělost- Anthony de Mello sj)