Svatý Valentýn

13. února 2015 v 11:17 | kopretina |  Svatí a mistři
Svatý Valentýn


Valentýn je jeden z nejoblíbenějších světců, byl biskupem a žil v Terni ve 3 století a kolem roku 268 podstoupil mučednickou smrt. Jméno Valentýn je latinského původu, latinského slova "valere" a znamená - zdravým kypící,silný.
Den sv.Valentýna chápeme především jako svátek zamilovaných, kdy si lidé dávají jako výraz vzájemné lásky květiny, drobné valentýnské dárečky a pozdravy.Valentýn je patronem mládeže, včelařů, cestujících, pomáhá dobrému sňatku je vzýván proti moru, ale hlavně symbolizuje lásku a je ochráncem všech zamilovaných.
K svátku sv.Valentýna se váže mnoho zvyků a tradicí.Věřilo se například, že na sv.Valentýna nemá hospodyně nasazovat husy na vejce, nebudou prý dobrá housata.Od středověku se k tomuto svátku vážou různé zvyklosti, v Anglii se posílaly anonymní zamilované dopisy, v německých městech se scházela cechovní bratrstva ke společnému přátelskému stolování.14.únor byl také nazýván" miláčkův den" protože se na polích zasazoval miláčkův salát (polní salát).Také se říkalo, že svobodná dívka si vezme za manžela chlapce, kterého 14.února spatří jako prvního.Mladí muži jež si již vyvolili svou dívku, jí proto hned časně ráno toho dne podali kytici květů.


Pranostiky:

Na sv.Valentýna zamrzne i kolo mlýna.

Svatý Valentýnek - jara tatínek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama