Králky

7. srpna 2015 v 19:38 | kopretina |  Zajímavá místa
LUKOV - KRÁLKY
Toto tajemné místo které je opředeno mnoha pověstmi najdete v blízkosti hradu Lukov. Podle pověsti zasedalo na horní plošině Králek tzv. lovčí právo .K tomuto účelu mělo sloužit několik sedaček vytesaných do pískovcové skály. Hradní zřícenina a skály v okolí se staly cílem vycházek panské společnosti. Skalní útvar Králky byl romanticky upraven pro posezení a učené debaty.S etkání šlechty z Lešné a hrabat Magnisů ze Strážnice připomíná nápis vytesaný do skály. Je tu možné najít také znaky se zednářskými symboly nářadí které používali stavitelé katedrál.


Pověst o Králkách

Nedaleko hradu Lukova, směr na východ, jsou skaliska, kterým se říká Králky.Ve stěně jednoho balvanu jsou vytesaná vedle sebe tři sedadla a vede k nim řada schodků. A proč se jim říká Králky?
Kdysi dávno jeli cestou k hradu Lukovu tři muži. Byla temná noc, do které jenom sem tam zazářilo malé okénko.
Kousek před skaliskem muži sesedli z koní a bez jediného slova kráčeli dál. Ostré větřisko jim hvízdalo kolem uší a když jim odhalilo pláště bylo vidět drahé, těžké meče bohatě vykládané zlatem a perletí.
Když došli až ke skalám, usedli do kamenných sedadel, která tam pro ně kameník odpoledne vykřesal. Dlouho spolu mluvili a radili se o důležitých věcech svých národů. Byli to totiž králové tří zemí.
O čem spolu mluvili nikdo neví. Ale jedno je jisté. Že moc a moc roků po jejich tajném setkání nebyla u nás žádná válka. Jenom ta sedadla zůstala na památku jejich domluvy.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama