Leden 2016

Mantra pro pravdu, pochopení a nesmrtelnost

30. ledna 2016 v 19:11 | kopretina |  Pro pohlazení duše
ÓM ASATÓMA SADGAMAJA TAMASOMA DŽOTYRGAMAJA MRITJORMA AMRITAMGAMAJA

(Veď nás od nepravdy k pravdě, od temnoty ke světlu, od smrti k nesmrtelnosti )

Prameny a zimní jezírka v Buchlovicích na Smraďavce

25. ledna 2016 v 17:00 | kopretina |  Voda a prameny
BUCHLOVICE, Smraďavka - sirovodíkové prameny
Sirovodíkové prameny na Smradavce vyvěrají z úpatí kopce Hříšťku v údolí Dlouhé řeky. Nad jedním ze sirných pramenů nechal postavit majitel panství Hanuš Zikmund z Petřvaldu v sedmdesátých letech 17. století vodní kapli Svatého kříže. Voda která zde vytékala, se ztrácela v mokřině blízké louky. Nyní vytéká do rybníka ve kterém plavou Kapříci, kačenky a černé labutě.
Provedený rozbor vody pramene uvádí střední obsah minerálů v úrovni 640 mg/l s obsahem sirovodíku 2mg/l s léčivou složkou sírou -chutnala jsem ho je příjemně vaječitý.
Léčila se zde hlavně dna, revmatismus a ischias. Vedle léčebných účinků byla voda vítečná i při vaření kávy a dobře v ní kynulo i těsto na knedlíky. Poplatek v roce 1929 za jednu teplou vanovou koupel byl 2-3Kč.
Lázně jsou nyní v provozu pod názvem Sirné lázně Leopoldov na Smraďavce.


Jak na to když se vám něco ztratí

22. ledna 2016 v 20:14 | kopretina |  Bylinky a recepty
Ahojte, pokud se vám doma něco ztratí je potřeba vzít váš hrneček a zašeptat do něj...

Skřítku, skřítku prosím honem
pomoz najít co za rohem.

Pak se hrneček otočí dnem vzhůru a dá na viditelné místo,
předmět se pak brzy objeví.Pokud to co se ztratilo je venku, tak si vezmeme velkou čtvrtku papíru, tužku a jantar a o půl noci na ten papír nakreslíte kříž a položíte ho na místo kde jste tu věc viděli naposledy. S kouskem jantaru v ruce se postavíte na papír a pak se soustředěně otáčejte ve směru hodinových ručiček a říkejte:

Energie ztraceného chci tě cítit znovu,
objev se co nejrychleji,
ať už nemám škodu.

Také modlidba za nalezení věci ke sv. Antoníčkovi pomáhá :-)

Zimní snění

18. ledna 2016 v 14:48 | kopretina |  Fotky přírody
Zdravím všechny návštěvníky tohoto blogu. Dovoluji si s vámi zasdílet fotky ze zimní procházky nad Zlínskou hvězdárnou v Lesní čtvrti. Je tu hodně naučných stezek a pěšinek, dřevěné odpočívadlo, sportovní hřiště a hezké výhledy na Zlín. Napojit se zde můžete na stezku zdraví směrem k Altánu u Spáleného dubu nebo na "starou baťovskou" dálnici směrem na Kudlov.Svatý Pavel

14. ledna 2016 v 21:17 | kopretina |  Svatí a mistři
Římský občan Šavel byl nejdřív jedním z největších pronásledovatelů křestanů. Po cestě do Damašku kam jel pronásledovat křesťany, se mu zjevil Ježíš a zeptal se Šavla: Proč mě pronásleduješ? Když Šavel vstal otevřel oči ale nic neviděl. Tři dny strávil v modlidbách, potom se mu vrátil zrak a on se dal pokřtít. Ze Šavla se stal Pavel, horlivý šiřitel víry. 25.ledna slavíme svátek obrácení svatého Pavla. V tento den by se měla zima obrátit a vstoupit do své druhé fáze.

Pranostiky:

Medvěd na svatého Pavla obrácení - obrací se na druhý bok.

Na Pavla obrácení též i zima se promění, buď popustí nebo zhustí.

a ještě jedna nejstarší česky psaná pranostika:

Bude-li jasný den na svatého Pavla obracenie,
ten rok v ničem nedostatku nenie.
Pak-li mlha bude, tehdy zvěř i člověk duše zbude.
A budou-li ten den větrové, to sie zbůřie proti sobě národové.
Bude-li déšť nebo snieh pršeti, pro draho sie o zdravu starati.
Pochutnejte si na bramborách

13. ledna 2016 v 14:22 | kopretina |  Bylinky a recepty

Brambory s pestem


Potřebujeme:

900g malých nových brambor se slupkou, 80g bazalky, 2lžíce piniových oříšků, 3 prolisované stroužky česneku, sůl a pepř, 100ml olivového oleje, 80g směsi nastrouhaného parmezánu a sýra pecorina romano, snítka čerstvé bazalky na ozdobení.

Postup:

Brambory uvaříme do měkka. Scedíme je a dáme na předehřátou mísu a udržujeme teplé. Bazalku, piniové oříšky, česnek, trochu soli a pepře mixujeme 30sekund, pak necháme mixér v chodu a postupně přiléváme olej až je směs hladká. Do bazalkové směsi přimícháme sýr. Pesto navršíme na brambory a opatrně promícháme, aby se brambory pestem rovnoměrně obalily. Ozdobíme snítkami bazalky a ihned podáváme.Zelí a brambory v jogurtu


potřebujeme:

olej, 1 lžíci kmínu, 1lžíci anýzu, 1-2 chili, 1zelí, 1kg nakrájených oloupaných brambor, 1malou lžičku kurkumy, 1 lžičku soli, 1 lžičku cukru, bílý jogurt.

postup:

Brambory uvařte ve vodě doměkka nebo je usmažte či upečte. Z kmínu anýzu a čili připravte čons, přisypte zelí a duste. Když je měkké, přidejte brambory, kurkumu, sůl a cukr. Po vypnutí přidejte jogurt.
Brambory se šalvějí:


potřebujeme:

1,5kg brambor oloupaných, 1lžíci soli, 2 lžíce najemno nastrouhané citronové kůry, půl lžičky drceného chilli, 1lžíce oleje a 50g másla rozpuštěného, hrst šalvějových lístků.

postup:

Brambory rozčtvrtte a 10min povařte v osolené vodě. Pak slijte vodu a rozložte na plech vyložený pečícím papírem. Troubu předehřejte na 200 stupnů celsia. Smíchejte sůl, citronovou kůru a chilli, olej a rozpuštěné máslo. Směsí přelijte brambory, přidejte šalvějové lístky, zvedněte rohy pečícího papíru a vše důkladně promíchejte. Brambory rozhrňte zpátky do jednotné vrstvy a pečte 20 -25minut dozlatova.

Malí vykradači

10. ledna 2016 v 11:35 | kopretina
Aby toho letos nebylo málo objevili se už i malý vykradači santíci. Většinou vlastní i mini horolezeckou výstroj a mini pytel na lup. Jsou dokonale stýmovaní. Specializují se na nerozbalené dárky a alkohol. Ten pokud nemůžou vypít nebo odnést tak aspoň flašku navrtají mini nebozízkem a tím způsobí majiteli plné láhve - láhev prázdnou. Obrana proti nim je rychlé větrání, nenechávat okna dlouho otevřená jinak nalezou dovnitř kde působí podobně jako přechytřelí hlodavci na které již žádná chemie nepůsobí.Tříkrálové gangy

10. ledna 2016 v 11:34 | kopretina
Díky teplé zimně se letos hojně pomnožili tři králové hlavně černých v zadu prý enormě přibylo. Prakticky do 10.1. se s nimi můžete kdekoliv setkat. Důležité je v té chvíli zachovat klid a úsměv na tváři - budou se snažit loudit ale když zůstanete pevní tak nic nevyloudí.


Pohádkový les - Zlín - Podlesí

10. ledna 2016 v 11:11 | kopretina |  Zajímavá místa
Zajímavý tip na výlet pro Zlín a okolí je pohádkový les na Podlesí -Jižní Svahy. Jsou zde vyřezávané dřevěné sochy s názvy jako Tlamolez, žába a šnek atd. Parčík ze sochami najdete na konečné MHD linky 6, 7 a 8 Jižní Svahy - Kocanda. Z točny se vydejte malým provizorním chodníkem, směrem doprava k lesu a v pravo v malém parčíku objevíte skupinu soch. Parčík je přístupný v kterémkoliv ročním období i když v zimě v něm prý straší. Jako bonus je tu i hezký výhled na Zlín.
Další možnost procházky je pokračovat k dřevěnému odpočívadlu v lese asi 5Om a pak odbočit doprava dolů, kde lesní cestou dojdete ke koním a k Utulku pro zvířata v nouzi Vršava.
Druhou možností je jít po zelené značce cestičkou až ke Kolibě Kocanda a pak dál po panelové cestě dozadu směrem k Fryštácké přehradě k místu zvanému Pod rozhlednou. Tato cesta je výborná i pro běžkaře, hlavně začínající.

Fotky z podvečerní návštěvy tohoto místa :
Jak strach brání lásce

8. ledna 2016 v 21:48 Partnerství-láska

Existují čtyři základní formy strachu. Všechny čtyři mohou narušovat mezilidské vztahy včetně vztahů intimních.

Strach ze sebeodevzdání, prožívaného jako ztráta "já" a závislost.
Člověk, který má strach ze ztráty své individuality a svého já směřuje k tomu být co nejvíce nezávislý. Rozhodující pro něj je nikoho nepotřebovat, nikomu nebýt zavázán. Takový člověk potřebuje mít odstup od ostatních, vyhýbá se každé důvěrné blízkosti ze strachu před otevřením se a oddaností. Protože pocity náklonnosti, něžnosti a lásky nás k sobě přivádějí nejblíže, prožívá je jako zvlášť nebezpečné a stává se v takových situacích odmítavým či nepřátelským.
Nejčastěji se pouští jen do nezávazných, snadno ukončitelných či ryze sexuálních vztahů, v nichž sexualitu odštěpuje od svých citů.
Nezřídka ničí svým cynismem všechna hnutí něhy u sebe i u partnera, protože nechce, aby se ho zmocnily.
Tento typ prožívání je typický pro schizoidní typy osobnosti.

Strach ze sebeuskutečnění, prožívaného jako nezajištěnost a jako izolace.
Člověk, který má strach z individualizace se snaží být závislý na druhém člověku nebo udělat druhého závislým na sobě. Čím méně se naučil rozvíjet své vlastní bytí, svou svébytnost o to více potřebuje druhé. Nejdůležitějším je pro takového člověka nezůstat sám. Často se velmi rychle zamilovává, úplně se přizpůsobuje novému partnerovi a žije jeho život místo svého.
Tento typ prožívání je typický pro depresivní osobnosti.

Strach z proměny, prožívané jako pomíjivost a nejistota.
Ten, kdo má strach z proměny, potřebuje mít jistotu. S tím souvisí opatrnost, předvídavost, cílevědomé plánování na dlouhou dobu.
Lidé, kteří pociťují strach z proměny se pokoušejí mít své city pevně pod kontrolou. Na city totiž není spolehnutí, jsou příliš subjektivní, kolísavé a pomíjivé. Vášeň se jim zdá ještě více nebezpečná; je úplně nevypočitatelná a nerozumná. Dokážou být věcní v nevhodnou dobu a to může v citových vztazích působit jako studená sprcha. Zato mají ve všech partnerských vztazích pocit zodpovědnosti a stojí za svým rozhodnutím, když už ho jednou učiní.
V těžších případech je pro takového člověka důležité, aby byl partner spolehlivý, dochvilný, bezkonfliktní a fungoval bez vlastních přání a citových nároků jako dobře namazaný stroj.
Tento typ prožívání je typický pro neurotický typ osobnosti.

Strach z nutnosti, prožívané jako definitivnost a nesvoboda.
Lidé trpící strachem z nutnosti usilují o změnu a svobodu, přitakávají všemu novému a mají potěšení z rizika. Budoucnost, která leží před nimi otevřená se všemi svými možnostmi, je pro ně velkou šancí. Obávají se všech tradic, omezení a pevně daných zákonitostí. Milují lásku a vše, co jim pomáhá zvětšovat pocit vlastní hodnoty: opojení, extázi, vášeň. Přitahuje je prožívání přesahující všechny hranice, která jim umožní přerůst sami sebe.
Tito lidé potřebují partnera jako zrcadlo, v němž chtějí vidět odraz sebe jako člověka hodného lásky. Často sbírají skalpy a pocit jejich vlastní hodnoty závisí na počtu jejich obětí a láska je pro ně jen hra, ve které musí za každou cenu zvítězit.
Protože jejich nároky na lásku jsou velké a iluzorní, táhnou se často jejich životem zklamání.
Tento typ prožívání je typický pro hysterické osobnosti.

Zdroj: Základní formy strachu - Fritz Riemann