Duben 2016

Anděl květin a živá voda

28. dubna 2016 v 11:54 | kopretina |  Andělské obrázky


Sachluph anděl květin, říká:

Vyzařuji krásu a uzdravování, které lidstvu přinášejí květiny. Voda života pomáhá mým rostlinám růst a vzkvétat na pouštích, v horách a v džunglích. I vy stejně jako moje květiny potřebujete vodu života.Většina studánek je obdařeno tzv. živou vodou. To znamená, že leží na pozitivní zoně. Právě proto vznikly legendy o zázračných účincích vody. Vše bylo spojováno s vírou a náboženstvím. Často se u studánek a pramenů zjevovali svatí, Panna Marie, andělé a víly.


Osvěžující saláty

28. dubna 2016 v 11:53 | kopretina |  Bylinky a recepty
Osvěžující salát z červené řepy
potřebujeme:červenou řepu 150g po očištění,pomeranč 120g,slunečnicová semínka,špetku anýzu a feniklu.

Postup: Červenou řepu umyjeme a uvaříme ve slupce s anýzem a feniklem. Po uvaření řepu oloupem a nakrájíme na kostičky. Vyfiletujeme pomeranč a rovněž nakrájíme. Pomeranč i řepu opatrně promícháme. Na pánvi na sucho orestujeme semínka a přidáme je k salátu. Pro obměnu můžeme salát smíchat s rukolou nebo polníčkem. Podáváme s celozrným pečivem.

Ředkvičkový salát

potřebujeme:150g sýru apetito-lahodné chuti, 1 svazek ředkviček, 150g bílého jogurtu,1 listový salát, 1lžička medu.

Postup:Ředkvičky nakrájíme na malé hranolky. Sýr rozmícháme s jogurtem, medem a špetkou kari. Vše smícháme s natrhaným salátem a ředkvičkami, dochutíme balzamicem a solí.

Sváteční salátpotřebujeme:půlku čínského zelí, 100g bílého jogurtu, 50g strouhaného parmezánu, 2 stroužky česneku,15g taveného sýru.

postup:Čínské zelí nakrájíme na nudličky. V míse rozmícháme sýr s jogurtem a rozetřeným česnekem. Ochutíme solí a pepřem. Do hotové směsi přimícháme pokrájené čínské zelí. Zasypeme parmazánem a podáváme s opečeným toastem.


Studánka U jedle

27. dubna 2016 v 16:23 | kopretina |  Studánky a léčivé vody
LUBNÁ - studánka u jedle
Na výlet ke studánce U jedle se vydejte po silnici z Kvasic přes Novou Dědinu do Kostelan.
Naproti odbočky na Kudlovskou dolinu vyvěrá po pravé straně, kousek od cesty v lese, z betonové skruže, vydatný pramen. Okolí je dost rozblácené, pramen a následný potůček z něho potřebuje čistit. Voda odtéká do potoka Trňák, který protéká Lubnou.
V dobách sucha sem prý jezdili lidé z Kostelan pro vodu.

Valašská písnička, jídlo a kroj

23. dubna 2016 v 16:04 | kopretina |  Folklor

Tradiční recept : oblast Valašsko

Krupica s húškú či kalamajkú

Potřebujeme :1l vody,15dg krupice,5dg másla,2dg hladké mouky, 2lžíce karamelového cukru,hřebíček,skořice,sůl.

Postup: Ve vodě uvaříme hrubě mletou krupici.Připravíme si růžovou zásmažku z másla a mouky,podlijeme ji vodou tak aby vznikla řidší omáčka.Přidáme dvě kávové lžičky karamelového cukru,hřebíček a skořici a nakonec podle chuti ještě cukr.Touto omáčkou krupici polijeme.Ve Valašských Kloboukách se jídávala tzv.Ježíšovská krupica,byla omaštěná máslem a pokapaná medem.


Písnička Moravská z Valašska

Javorník, javorník

Javorník, javorník,
pres javorník chodník,
až sa mně milá vdáš,
kam já budem chodit,
až sa mně milá vdáš,
kam já budem chodit.

Jedna sa mně vydá,
druhá mně doraste,
pres Javorník chodník,
nikdy nezaroste.
pres Javorník chodník,
nikdy nezaroste.


Kluci z béčka

23. dubna 2016 v 16:03 Pro pohlazení duše
Před mnoha a mnoha lety v jedné škole v Anglii tajně provedli takový pokus. V té škole měli dvě třídy stejně starých dětí.Na konci školního roku se konaly zkoušky, podle nichž se měli děti roztřídit na příští rok.Výsledky zkoušek ale nebyly nikdy zveřejněny.Tajně,pouze z vědomím ředitele a psychologů,bylo do jedné třídy umístěno dítě,které skončilo na prvním místě spolu z dětmi ze čtvtého a pátého,osmého a devátého,dvanáctého a třináctého místa a tak dále.Děti které se umístily na druhém a třetím místě,byly zařazeny do druhé třídy,spolu z dětmi které byli šesté a sedmé,deváté a desáté atd.Zkrátka děti byly rovnoměrně rozděleny podle výkonu do obou tříd.Také byli pečlivě vybráni stejně schopní učitelé.Dokonce i třídy měli stejné vybavení.Prostě podmínky byli pokud možno naprosto vyrovnané,až na jedinou věc:Jedna třída byla označena A a druhá B.
V obou třídách byly stejně nadané děti,ale všem připadalo,že ty v A jsou chytřejší, kdežto ty z B tak chytré nejsou.Rodiče některých dětí z třídy A byli mile překvapeni,že jejich potomek byl tak úspěšný a odměnili dítko chválou a různými odměnami, zatímco rodiče některých dětí z třídy B svým ratolestem vynadali, že se dost pilně neučily,a odebrali jim některé výhody.Dokonce i učitelé učili v B trochu jinak,prostě od svých svěřenců tolik neočekávali.Tato iluze byla udržována po celý školní rok.Pak uspořádali další zkoušky.Výsledky byli děsivé ale nikoliv překvapivé.Děti z A měli mnohem lepší výsledky než jejich kolegové z vedlejší třídy.Výsledky byli přesně takové,jako kdyby byla třída složena z první poloviny umístěných podle výsledků lonských zkoušek.Stala se z nich klasa.Z dětí ve druhé skupině,přesto že v předchozím roce byly jejich výkony stejné jako dětí ve vedlejší třídě,se ted stali žáci druhé kategorie.Přesně to jim přece říkali po celý rok,tak se s nimi zacházelo, i oni sami si tak začali připadat - a přesně tím se také stali.
zdroj kniha :Kráva která plakala

Studánka u střelnice

20. dubna 2016 v 12:35 | kopretina |  Studánky a léčivé vody

KVASICE - studánka u střelnice
Tahle ta studánka leží kousek od silnice po pravé straně z Kvasic do Bělova. Je na malé louce pod lesem Hučajem. Nazývá se u střelnice - protože hned vedle je areál střelnice. Studánka trošku připomíná sklep ze zamčenými dvířky. Dříve místo střelnice stával kamenolom a pálenice. Slibovice se tu ředila právě vodou z téhle studánky. Hned naproti teče řeka Morava. Nijak tady nespěchá a je na ni hezký pohled.


Kompostování duše

20. dubna 2016 v 12:12 Pro pohlazení duše
Kompost vybuduje svou esenci stejně jako člověk během svého sedmiletého cyklu.Tu pak vymění v prvním stadiu kompostu, a tou je u člověka výměna zubů.Když se dostaneme do puberty , v kompostu je to stadium žížal.Ve věku 21 let je člověk dospělý a začíná v něm samostatné myšlení. V procesu kompostu je to ledkování.Zde je na místě alespoň připomenout biologicko-dymamické preparáty,které zminuje Rudolf Steiner.
Prvním stupněm je odbourání - solutio.Tento proces je znázorněn symbolicky v podobě černého havrana nebo kostry.
Druhým stupněm je sjednocení,sloučení nebe a země.Žár ženy rozdmíchává oheň,teplo a započne proces hoření.Okřídlený drak spojuje vlastnosti hada a kosmického ptáka.V kompostu je to stadium termofilních bakterií.toto sloučení nebezkých a vesmírných sil nazýváme coniunctio.
Třetí stupeň je chřadnutí a umírání milenců(nebe a země),obětujících se procesu kompostu tak,jak tento jev můžeme vidět,v božských bytostech které se ojetovaly světu.Po této obětní smrti se objevuje mouřenín někdy hlava havrana.Znamená to mineralizaci látek v kompostu označovanou jako mortificato.
Čtvrtým stupněm je bělení , vzkříšení, albedo.V symbolické řeči tu najdeme měsíc, bílou lilii nebo páva se třpytivými barvami.Znamená to návrat éterických sil nebeským kyslíkem.Vyšším stadiem tohoto stupně je tzv.zelenění a žlutění.
Pátým stupněm je rubedo,který se v symbolické řeči objevuje jako lev - stav červenání.Poznáváme že se jedná doslova o oduševnění kompostu,které se navenek projevuje přítomností žížal.
Šetým stupněm je Nuptiace Chymicae -alchimická svadba.V symbolické řeči je tu zastoupen rudý lev a bílá lilie.Merkur -Hermes jež proměnuje věci a spojuje protiklady a jeho úkolem je oddat éter s astralitou.Z manželů se stává hemafroit, který v sobě spojuje všechny protiklady a u nohou mu leží drak chaosu.Přirozeným pokračováním je zrození syna,který je veleben jako lék,elixír nebo kámen mudrců.V kompostu je to stupeň tvorby dusičnanů a ledků,jejich využití znamená pro zahradu opravdovou medicínu a všelék.
Posledním stupněm je proces uložení kompostu do půdy,kdy se znásobuje účinek,jako když dáme kvasek do chleba.Symbolickým obrazem je Fénix vztávající z popela nebo pelikán který si rozthne hruď aby mohl nakrmit mládata vlastní krví. Koloběh se uzavírá a Uroboros se zakusuje do vlastního ocasu.
zdroj:Regenerace 2016


Průřezy 2.

20. dubna 2016 v 11:40 | kopretina |  Fotky přírody
Pantátova studánka

11. dubna 2016 v 12:05 | kopretina |  Studánky a léčivé vody
ZLÍN, Zbožensko - Pantátova studánka
Pantátovu studánku najdete za posledním Zboženským rybníkem (ve Zlíně). K těm se dostanete z Mladcové po žluté značce od konečné autobusu č.32-Bartošův dům. (viz můj článek Zboženské rybníky). U posledního rybníku se vydáte doprava, do lesa. Vyjde kousek do kopečku a pak se vydáte po cestičce kolem rybníka. Stojí tu zelená maringotka - sídlo zdejšího pantáty vodníka a za ní směrem k rybníku, dole ve svahu najdete studánku. Studánka je upravená a její voda je příjemné osvěžující chuti :-)

.

Tip: pokud půjdete ještě dál po pěšině až za rybník, můžete odbočit do lesa v pravo je posed a za posedem, stále do kopce proti proudu potoka je odpočívadlo se stříškou a potůček.

Zajímavosti: Stojatá voda a pestrost okolních biotopů zapřičinuje poměrně druhově bohaté zastoupení ptáků. Najdete zde např. slípku zelenonohou, cvrčilku říční nebo rákosníka zpěvného, v okolním lese pak hnízdí i silně ohrožený krutihlav obecný. V okolí rybníku roste podběl a plicník dobrý základ na čaj proti nachlazení.