Květen 2016

Chropyně rybníky a pramen

31. května 2016 v 21:10 | Kopretina |  Voda a prameny

CHROPYNĚ - Chropyňský rybník

byl pravděpodobně založen již ve 13. století jako součást vodní tvrze. Ve starých mapách jej najdeme pod názvem starý nebo zámecký. Rybník je průtočný napájený stružkou z mlýnského náhonu Malé Bečvy. Je nejstarší rezervací na Kroměřížsku. V roce 1925 byl prohlášen za přírodní památku. Hlavní důvody ochrany jsou ohrožené vodní rostliny populace Kotvice plovoucí a bohatá hnízdní kolonie Racka chechtavého.Chropyňský pramen

Při průzkumném vrtu do hloubky asi 700m byl v roce 1941 na louce u rybníka " Hejtman " objeven minerální pramen, který je vhodný zejména na léčbu pohybového ústrojí. Chuťově je silně vaječitý ale dobrý :-). Je na severozápadním okraji města, přístup k němu je vyznačen směrovkami od kostela a zámku.


Být ve všem ...

30. května 2016 v 16:34 | Kopretina |  Sluneční zpráva na dnešní den

Od slunce západu,
do slunce východu,
hledáš pro sebe výhodu.
Všechno je výhodno,
proto je záhodno,
být ve všem tak,
jak na nebi mrak.


Svatý Urban

25. května 2016 v 15:45 | Kopretina |  Svatí a mistři

Svatý URBAN

Svatý Urban se narodil ve 2. století a zemřel 25. května roku 230 v Římě. To je v podstatě vše co je o něm známo. Podle některých však zemřel mučednickou smrtí. Svatý Urban je patronem všech vinařů, vína, vinohradů, ale i bednářů. Je ochráncem proti mrazu, bouřce a blesku a v souladu se svým patronátem i proti opilství. Kostel sv. Urbana nalezneme v Karlových Varech - posvěcují se v něm karlovarské prameny.
Pranostiky :

Pršíli na Svatého Urbana - znamená to újmu vína, pak-li jest pěkný čas dobré víno bude.

Na Urbanův den pospěš síti len.

Pankrác a Urban bez deště - hojnost vína.

Na Urbana pěkný, teplý den - bude suchý červenec i srpen.

Když na Urbana prší - bude plno myší.
Tohle jsou ty ženy.....

23. května 2016 v 15:28 | Kopretina |  Co napsali přátelé
Ženy, které jsou povolány do božské ženské služby - která pozvedá kvocient kolektivní ženské spirituální vibrace na této planetě - nejsou schoulenými fialkami.
Tyto ženy - které bez pochyby vlastní oceán nejčistší bezpodmínečné lásky a soucitu ve svých vzájemně propojených Srdcích - musí být silné, odvážné a dosti moudré na to, aby vytvořily vlny, kamkoliv jsou vyslány.
Tyto ženy jsou ty, které vkráčí do starých paradigmat a zatřesou s nimi a do hloubi jejich jádra.
Tyto ženy jsou Ty, které uslyšely Volání Hor, Moří, Hvězd a Větru a které s tím něco dělají.
Jsou dostatečně soucitné aby uslyšely zoufalý pláč těch, kteří potřebují jejich Světlo. Jsou dostatečně moudré aby opustily sebe-odsuzování a sebepochyby a přesouvají se do komunit, které vyžadují citlivý, moudrý, dávný a intuitivní hlas, který by je vedl zpět do oduševnělého zdraví.
Tyto ženy nejsou "hodné". Nejsou svolné. Nejsou těšitelkami lidí. Nečekají na schválení od každého ega, které vkročí do jejich cesty. Nepřilnou k zakotvené morálce a omezením souvisejícím s tím, "jak se hodná děvčata chovají".
Nejsou "hodnými děvčaty". Nejsou ale ani "špatnými". Odmítají být začleněny do škatulek, protože si zvolily odhalit a osvobodit svého Ducha.
Kdyby žily jen pro to aby čekaly na souhlas druhých, pak by souhlasily se statusem quo, který se nyní nachází v tomto světě.
Tyto odvážné, průkopnické ženy mají chuť na život, na lásku, na sex, na jídlo, na muže, na zemi a na Světlo.
Mají chuť na sílu a jsou hladové po osobním a spirituálním rozvoji.
Pokud kontrolujete ženský apetit v čemkoliv, usnadňujete její kontrolu.
Tyto ženy nebudou nikdy odsouzeny k tomu být pod kontrolou. Od Bohyně dostaly velmi specifické role vstoupit do bolestivě starých a zatuchajících patriarchálních paradigmat a rozbít je.
Byly vybrány, aby vstoupily do míst která jsou zaseklá, mrtvá, zarostlá plevelem, zablokovaná a znecitlivělá. S sebou přináší svou překlenující Vyšší Moudrost a zdokonalené schopnosti léčení.
Hluboko v sobě vědí, že lidé a místa kam jsou poslány jsou stvořeni k rozbití, otevření a prolomení.
Toto není jednohuchý úkol, jelikož vyžaduje naprostou odvahu a sebepřesvědčení.
Vyžaduje naprostou Celistvost, Sebe-Uvědomění, Závazek k Pravdě, Neochvějnou Víru a Oddanost Vyššímu Dobru.
Vyžaduje Vizi a Prozíravost.
Vyžaduje setrvat ve svém středu v jádru bouře.
Vyžaduje všechny jejich zdroje vytvořit frekvenční změny, rozvířit emoční a spirituální vody, odhalit tajemství a lži, konfrontovat odmítnutí a zasadit semínka extrémní a radikální přeměny.
Když jsou tyto ženy povolány, začínají změny.
Vše co bylo potlačeno a zamítnuto začíná vyplouvat na povrch. Začíná léčení, ale napřed přichází chaos.
Ženy Ducha se neobávají chaosu, protože vědí, že se z něho rodí naprosto nové Světlo.
Neobávají se intenzivních emocí. Nebojí se reakcí ega na vystrašenost z Božské Lásky.
Ženy, které jsou ve své Celistvosti jsou hrozbou pro Starý Řád.
Ženy, které milují samy sebe, svá těla, svoje srdce, své intuitivní smysly, své nadpřirozené dary, svou schopnost milovat bez manipulace nebo strachu - tyto ženy jsou nebezpečné pro status quo.
Tyto ženy mají energii změnit zemi, přivést Ji zpět do harmonie, přivést Ji zpět k Lásce.
To proto, že neztrácejí čas nebo energii aby se nenáviděly. Neztrácejí čas starostmi co si druzí myslí o jejich bezostyšném sebevědomí, jejich neomluvitelné surové kreativitě a sexuální síle, jejich okouzlující inteligenci a schopnosti vládnout světu.
Tyto ženy se nemusejí omlouvat za svou existenci.
Nemusí se činit tiššími, menšími, přijatelnějšími, méně viditelnými nebo poníženými.
Jsou poslány na Zemi aby milovaly s horlivou kvalitou soucitu a divokosti, posvátné intenzity, která nemá své kořeny v egu.
Tento druh Léčivé Lásky může pouze vyzařovat z Ducha.
Toto jsou chytré, moudré, vizionářské, trpělivé, vytrvalé, oddané a neústupné ženy.
Budou pokračovat do svého posledního lidského dechu na zemské sféře.
Nezastaví se.
Toto jsou Ženy, které Žijí aby pokračovaly v úkolech velké globální a vesmírné důležitosti. Nepodceňujte přirozenost těchto Svatých Úkolů. Je tu mnoho těch kteří zde žijí, aby je sesadily - kteří se nemohou vypořádat s jejich schopností odhalit Pravdu - kteří chřadnou ve tváři takovéto nespoutané sebelásky.
Kdo si tyto ženy myslí že jsou?
Kdo si myslí že jsou chodit kolem a věřit v sebe, milovat se, obdivovat se, používat své talenty, šířit své nápady, názory, moudrost a jejich mizerné oslepující Světlo?
Ženy, které nepotřebují souhlas od mužů cítit se hodnotné. Ženy, které nepotřebují být chovány mužem aby se cítily bezpečně. Ženy, které nepotřebují být ve vztahu, aby se cítily hodnotné.
Toto jsou ženy, které opravdu pravdivě milují muže.
Toto jsou ženy, které drží Opravdové Klíče ke spirituálnímu rozvoji Mužství.
Toto jsou Ty, které budou milovat muže z místa znovuobjevené Celistvosti a Zplnomocněné Podstaty.
Toto je to, co muži opravdu chtějí a potřebují aby byli svobodní, božstvím motivovaní, silní, nabití a připravení pro Nový Věk.
Tyto Ženy Ducha POTŘEBUJÍ muže a potřebují je obdivovat. Ale jsou naprogramovány být pro ně VÝZVOU v jejich hlubokém bytostním jádru.
Aby mohly být tyto Ženy uchváceny, odevzdány, otevřeny Bohu a vzaty do uctívající extáze Mužů, potřebují je prvně zkoušet, tlačit na ně, konfrontovat je a zažehnout jejich Ducha.
Tyto Ženy se upsaly ukázat mužům kdo je pro ně připraven, Kým Opravdu Jsou.
A to se stane jen tehdy, když ženy vytvoří vlny, udělají povyk, vyzvou nepravdy, bezostudné odhalení a ukáží svou sílu a podívají se neoblomně do každých očí, které je chtějí ponížit.
Pokud znáte takovou ženu, už jste pocítili její vibrace.
Pokud jste takovou ženou, nevzdávejte se.
Pokud chcete být takovou ženou, máte plné Božské svolení.
Jděte a pohoupejte svět kolem jeho osy.
Nikdy jste nebyly zrozeny abyste byly zapomenuty. Vždy budete nekonečně pamatovány.

Kroj, jídlo a písnička z Horňácka

20. května 2016 v 11:00 | Kopretina |  Folklor


Recept:

Točenice s oskerušou

sušené oskeruše, hladká mouka 500 g, cukr, sůl, kvasnice, 1 vejce, olej nebo rozpuštěné sádlo, 3 uvařené brambory, dětská krupice.
Z trošky mouky, cukru, kvasnic a teplé vody nebo mléka zadělejte kvásek. Do mouky nastrouhejte studené vařené brambory, přidejte 1 vejce, trochu oleje nebo sádla a přilijte kvásek. Vše smíchejte, trochu osolte a vypracujte těsto. Rozdělte na díly, vyválejte, potřete olejem nebo sádlem a posypte dětskou krupicí. Smotejte, uložte na vymazaný plech, potřete olejem (sádlem) a nechte kynout. Pečte cca na 200°C. Po vychladnutí každou točenici rozkrojte napůl. Upečenou stranou skládejte dolů a sypte pomletými sušenými oskerušemi s cukrem.Písnička z Horňácka


Kebych byla jahodů, bílým kvítkem v háji,
veru bych prokvítala každým rokem v máji.

A tak bych zavoněla širéj po dolině,
aby vůňa šohaja táhla k méj dědině.

Keby prišel pocestný a měl líčka hladká
k temu bych sa sklonila jak jahoda sladká.


Studánka Ohloběnka

17. května 2016 v 17:11 | Kopretina |  Studánky a léčivé vody

PITÍN - Studánka OHLOBĚNKA

Na východ od Bojkovic nad obcí Pitín, se táhne zalesněná pláň s hlubokým žlebem, zvaná Skalka.
Poslední pověst vypravuje, že tu stávalo obětiště z dob pohanských. Jak ji najdete? Před Pitínem odbočíte z hlavní cesty do pole a pak nahoru k lesu k místní části Staviska. Narazíte pak na šipku která vás dovede až k Ohloběnce. Patří k velmi hezkým a opečovávaným studánkám. Voda je velmi chutná a je tu spoustu hrníčků k napití. U studánky je odpočívadlo a ohniště. Kolem potůčku který teče od studánky roste spouta blatouchů a jiných květin a bylin jsou to zdravé, silné bylinky podobně jako na Žítkové - vhodné na čaje. Studánka je v lese na zajímavém místě. Po trase narazíte také na hezké Boží muka s lavičkou a výhledem do údolí. Doporučuji k navštívení :-)
POVĚST

Traduje se tu pověst o dvou tajemných bytostech. Na Skalce udajně bývala zakletá čarodějnice Zicha. Ta nejenže hlídala studánku, ale mohla se v poledne natáhnout přes celé údolí, až na Světlov . Nahlížela do všech chaloupek roztroušených v údolí a kochala se dílem svých zlomyslných intrik. Ohloběnka prýštící pod skalkou dává pod Skalkou dává tušit jistý vztah ke slavnostem jarní rovnodennosti. Dívky chodící na smrtnou neděli po Maleně, zpívají si píseň - Máj, máj, Malena na oleji smažená. U studánky Ohloběnky, krásná paní stojí, do šatů se strojí......

Ta kytka nezvadne

11. května 2016 v 19:00 | kopretina |  Sluneční zpráva na dnešní den
a další moje báseň ..jak se vám líbí ?


Vejdi do srdce
vejdi hluboce.
Míšeňský porcelán
zůstane zachován.
Postav se na hlavu
uvidíš podlahu
z jiného úhlu.
Ta kytka nezvadne
to co je podstatné
nemusíš hledat !
Očistné energie kostelů

10. května 2016 v 16:42 | kopretina |  O meditaci
Při vstupu do kostela pocítíte odliv enegrií - je z vás sejmuta energetická zátěž.
Postoupíte-li dál do kostela na čtverec - začnou se vám energie naopak dorovnávat.
U oltáře působí kruh, který nás dobije očistnými energiemi.
Při procházce kostelem tedy dochází k vyčištění energií a dochází k meditativním změnám za bdělého stavu.
Je tomu tak proto, že kostely vždy byly stavěny na posvátných a našimi předky uctívaných místech.

Na obrázku je kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kojetíně.Bělozářka větévnatá a potok pod Velkým Kosířem

9. května 2016 v 16:33 | kopretina |  Fotky přírody
Na fotkách je krásný potůček kolem lesního chodníčku, který vede až na Velký Kosíř.Tuto naučnou stezku najdete v okolí lázní Slatinice kde se vydáte po žluté značce na východní stranu.Velký Kosíř je nejvýšší vrchol na Hané (442m n m.) a je přezdíván hanácké Mont Blanc.Naučná stezka začíná už na zelené turistické značce vedoucí od železniční zastávky v Čelechovicích, pokračuje po lesní asfaltové cestě až k vrcholu Velkého Kosíře a odtud po žluté značce do Čech pod Kosířem.Tady se vrací tak zvanou" Hraběcí cestou" opět do Čelechovic.V Čechách pod Kosířem láká k navštívení zámek , krásný zámecký park, muzeum historických kočárů, hasičské muzeum www.cechypk.cz
Naučná stezka je vhodná jak k pěším výletům tak i k sjíždění na horských kolech.www.turistik.cz


Mantra pro dosažení moudrosti,bohatství a pro pocit bezpečí

8. května 2016 v 18:33 | kopretina |  Pro pohlazení duše
OM EIM HRIM KLIM ČAMUNDŽAI VIČI NAMAHA