Říjen 2016

Momentky z pobytu v Dorndorfu

30. října 2016 v 17:10 | Kopretina |  Fotky přírody
28. 10. 2016 jsem se opět se zájezdem dobrých lidí ubytovala v Německé vesničce Dorndorf za účelem návštěvy daršanu v domě Matky Meery. A takhle jsem se měla takhle to tam vypadá:
exteriér

interiér

vchodové dveře

výzdoba pokoje

Lampička háčkovaná

okna v jídelně

malá ochutnávka - mini raut s řapíkatým celerm v hlavní roli

posilnění před daršanem
pohled z jídelny


Poutní bazilika a vodní kaple na Svatém Hostýně

30. října 2016 v 16:26 | Kopretina |  Mariánská poutní místa
SVATÝ HOSTÝN - poutní bazilika a vodní kaple
V poutní bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně stojí nad hlavním oltářem socha Panny Marie v životní velikosti s Ježíškem, který metá blesky určené Tatarům.Tito krutí nájezdníci na počátku 13. století ohrožovali Evropu a v roce 1241 vpadli také na Moravu, kde vraždili a drancovali. Lidé hledali pro sebe a svůj nejskromější majetek útočiště v lesích a na horách. Podle starobylého podání, byli ti kteří se uchýlili na Hostýn, zachráněni přímluvou Panny Marie, která bleskem zapálila ležení divokých nájezdníků.
Svatý Hostýn je z moravských poutních míst nejoblíbenější a nejnavštěvovanější především proto, že jde o poutní místo Mariánské. Velkolepý chrám se dvěma věžemi z 18. století stojí na místě kde bývala Mariánská kaple. Svou polohou 718 m.n.m. je také nejvýše položenou sakrální stavbou na Moravě.


Svatohostýnská korunovace

V den slavnosti nanebevzetí Panny Marie 15. 8. 1912 byla milostná socha Panny Marie s Ježíškem na Svatém Hostýně ozdobena vzácnými korunkami zhotovenými předními českými umělci ze zlata a drahých kamenů. Korunka Panny Marie má v čelence zdobené dvěma řadami perel vpředu rytý nápis: Zůstaň matkou lidu svému. Obsahuje 27 diamantů, 546 perel, 148 rubínů, 138 smaragdů, 113 safírů, 21 topasů, 47 opálů. Ježíškova korunka má 30 rubínů, 20 velkých adularů a 5 topasů a zdobí ji nápis: Beránku Boží, který snímáš hříchy světa, smiluj se nad námi.


Vodní kaple

Každé význačné poutní místo má kromě milostného obrazu také pramen zázračně uzdravující vody. Je nejenom důležitým symbolem, ale i skutečným osvěžením znavených poutníků a provází jej uzdravující pověst. Na Svatém Hostýně tryská takovýto pramen ze skály na západním svahu přímo pod kostelem. Podle staré tradice vytryskl při Tatarském obležení v roce 1241 při záchraně obležených křestanů. Celá staletí má víra v zázračnou moc hostýnské vody hlubokou tradici ve zbožném moravském lidu.


Ochutnala jsem ...voda je příjemně chladná a osvěžující
Dosažitelné cíle-cesta ke spokojenosti

25. října 2016 v 17:22 | Kopretina |  Sluneční zpráva na dnešní den


Ten nejpomalejší který neztratil cíl z očí,
jde stále ještě rychleji než ten,který bloudí bez cíle.

Gotthold Ephraim Lessing

Někteří lidé si kladou nedosažitelné cíle a tím se odsuzují k nezdaru. Uvažujeme -li o svém postavení v zaměstnání nebo o svých rodinných vztazích, musíme se držet reality a usilovat o růst, o zlepšování, ne o dokonalost. Soulad naších cílů s našimi reálnými možnostmi je podmínkou naší spokojenosti. U lidí kteří soustavně nedosahují cílů, jež si stanovují, je podle odborníků desetkrát menší pravděpodobnost, že budou ve svém životě štastní, než u lidí, kteří si kladou cíle dosažitelné.

Pikantní červená řepa

25. října 2016 v 17:08 | Kopretina |  Bylinky a recepty

Osvěžující salát z červené řepy


Potřebujeme:

červenou řepu 150g po očištění, pomeranč 90g po očištění, slunečnicová semínka, 1 polévková lžíce anýzu a fenyklu.

Postup:

Červenou řepu umyjeme a uvaříme ve slupce s anýzem a malou troškou feniklu. Pak řepu oloupeme a nakrájíme na kostičky, pomeranč rovněž oloupeme a nakrájíme a opatrně obojí promícháme. Na pánvi orestujeme semínka a přidáme je k salátu. Pro obměnu můžeme tento salát smíchat také s rukolou a polníčkem.


Pečená červená řepa s tvarohem


Potřebujeme:
8 kousků menší červené řepy, 200g tučného tvarohu, 4 lžíce olivového panenského oleje, 2 lžíce vinného nebo jablečného octa, sůl a pepř.

Postup:
Řepu oloupeme a zabalíme do alobalu a dáme péci do trouby při teplotě 200C na 1 hodinu. Po hodině vyzkoušíme, jestli je řepa už měkká a podle toho délku pečení prodloužíme. Po upečení řepu nakrájíme na tenké plátky, které osolíme a opepříme, přidáme ocet a olej a řádně promícháme. Plátky řepy necháme odstát v chladu a poté podáváme za studena. Marinovanou řepu rozložíme na taláři a zasypeme hrudkami tvarohu.


Jste sami sobě osudem

20. října 2016 v 16:57 | Kopretina |  Pro pohlazení duše
Jste sami sobě osudem,
jste svým vlastním tvůrcem,
jste sami sobě milencem.
Avšak pouze když sami sebe uznáte za dokonalé,
když se začnete milovat a pojmete k sobě takovou úctu,
jakou byste si přáli, aby vám prokazovali ostatní,
potom tomu tak bude.


Horenka Chabová

19. října 2016 v 20:57 | Kopretina |  Fotky přírody
Hora Chabová na které pobývali zbojníci a vedle ležící kopec Vlčí.

Horenko Chabová, kebys bola moja, dal bych ca okovac železom dokola,
železom dokola, tenkym pleškom obic, Horenko Chabová, ty mosíš moja byc ......
Žítková - Skaličí


Hrob uprostřed loukya tu je z blízka...Žítkovské kvítko :-)

domek poslední Bohyně

Žítková - Hutě

Jak přerušit emocionální kontakt

16. října 2016 v 14:48 | Kopretina |  Co napsali přáteléPřerušení energeticko-informačního a psycho-emocionálního kontaktu s nějakou osobou je jednoduchou technikou, která vám může pomoci nevynakládat zbytečně síly na destruktivní vztah.
Dost často se stává, že po rozmluvě s někým (známý, přítel, příbuzný, kolega, náhodný člověk) uvízneme s dotyčným na stejném emocionálním kanále. Projevem takové skutečnosti mohou být například neodbytné myšlenky, kdy si každou chvíli onoho člověka vybavujeme se vším co říkal, a stále mu tak posíláme svou vlastní energii. Přitom se naprosto vydáváme ze svých zdrojů a ocitáme se na pokraji úplného vyčerpání.
Od někoho navíc můžeme získat "energovirus", který nás skutečně nakazí. Je ještě dobré, nakazí-li nás úspěchem, bývá tomu však zcela opačně.

S někým jste pohovořili a máte pak celý den nějak vykolejený. Všechno jde jinak, než byste si přáli, dostáváte se do situací, které jsou vám nepříjemné, nebo vás alespoň zaskočí zcela nečekanými, dosud nepoznanými okolnostmi.1. Vyvolejte si v mysli obraz dotyčného, jeho siluetu.
2. V myšlenkách nebo skutečně položte levou dlaň na střed hrudi (zakrýváte emocionální centrum). A při vzpomínce na váš kontakt, rozmluvu či setkání se zhluboka nadechněte.
3. Pravou dlaň namiřte proti tomu člověku, přičemž paži natáhněte v celé její délce. V myšlenkách přitom vyslovte tuto větu: "Ať co je mé zůstane se mnou a co je tvé odejde k tobě". (To znamená: Všechna má energie je se mnou a cizí odchází tam, kde všechno začalo.) Přitom vydechněte směrem k pravé dlani.
Vydechujete kontakt s dotyčným, energetické naladění na něj. Jako by se od něj odpojujete. Každý z vás "zůstává na svém", své si ponecháváte a cizí mu vracíte. Přerušujete kontakt.
Praktikujte toto malé cvičení co možná nejčastěji, po všech situacích, v jejichž důsledku jste se necítili dobře (styk po telefonu, přímý kontakt s nějakou osobou, třeba prodavačem, pokladní apod.).
Nakonec spojte ruce na středu hrudi jako byste se chtěli modlit a představujte si, jak se vaše energetické pole koncentruje do neporušeného kokonu, který vás obklopuje.
Tímto způsobem se můžete odpojit od celé firmy, týmu, místa studia, dokonce i od shlédnutého filmu, atd.
Podstatou je vrátit sebe sobě. Naladit se na svůj vlastní kanál. Odpojujete se tak a zbavujete se vlivu kanálů jiných lidí, podstat, agregátů, systémů atd.
P.S Toto cvičení není vhodné u osob, s nimiž máte intimní vztah.
S. Fiňko


Matka Tereza

15. října 2016 v 19:19 | Kopretina |  Svatí a mistři
Dnes mají svátek Terezy tak tady je jedna báseň :-)


MATKA TEREZA

NEVADÍ

Člověk je nerozumný, nelogický a sobecký -
to nevadí, miluj ho.
Když konáš dobro, přičítají to tvému egu -
to nevadí, konej dobro.
Jestliže uskutečníš své cíle, objevíš, že máš falešné přátele a pravé nepřátele -
to nevadí, uskutečňuj své cíle.
Dobro, které dnes vykonáš, je zítra zapomenuto -
to nevadí, konej dobro.

Čestnost a upřímnost tě činí zranitelným -
to nevadí, buď přímý a čestný.
To, co jsi budoval celý rok, je někdy zničeno během chvíle -
to nevadí, buduj.
Někdy pomůžeš lidem a oni to odmítají -
to nevadí, pomáhej jim.
Dáš světu to nejlepší ze sebe a odměnou je ti kopanec -
to nevadí, dávej to nejlepší, co v tobě je


Studánka pod Lokovem

14. října 2016 v 19:49 | Kopretina |  Studánky a léčivé vody
ŽÍTKOVÁ, Skaličí - studánka pod Lokovem
Tuto studánku najdete na Kopanicích v místě zvaném Žítková-Skaličí, pod kopcem Lokov - 739m. Je to osada asi 5 domků. Je tu i malé náměstíčko, krásná příroda a spousty turistických tras. Ke studánce vás navede směrník který je u cesty. Voda je kousek od cesty v lese, schovaná v pěkném dřevěném domečku a opatřena poklopem. Napít se mě nelákalo :-) Z Lokova a okolí je krásný rozhled na Kopanice.

cesta na Lokov

pohled na studánku od cestyLokovská studánka

Lokovské náměstíčko


Poznávejte Pána ve tvářích všech....

5. října 2016 v 15:30 | Kopretina |  O meditaci
Ježíš Kristus, vzkříšený Pán, se zjevuje v našich životech tak, že ho napoprvé nepoznáme. Taková byla zkušenost apoštolů po Vzkříšení. Nejdříve v něm viděli cizince, pak zahradníka a až později poznali, kdo je. Toto cvičení vám pomůže rozpoznat vzkříšeného Pána ve všech tvářích .Nyní zvlášt prodlete u všech kteří vstoupí do vašeho každodeního programu, uvažujte že každý z nich je vzkříšený Pán v přestrojení. Ve všech poznávejte Pána, milujte ho, služte mu, mluvte s ním.