Leden 2017

Studánka za Vandovou pilou

30. ledna 2017 v 17:23 | Kopretina |  Studánky a léčivé vody
Studánku najdete v obci Salaš za Velehradem. Přímo v obci je z hlavní cesty odbočka doleva k pile a dále do lesa (vjezd je zde zakázán). V mírné zatáčce uvidíte po pravé straně altánek a pár kroků za ním je v příkopu mezi cestou a lesním porostem studánka s hrníčkem. Tato voda je velmi zajímavá. Chutnala jsem ji v mrazivém počasí byla teplá a mírně siřičitá. Dala by se nabrat do lahve jako minerálka. Jedná se o klidné místo u lesa - doporučuji k relaxaci.Příběh o ponožce s dírou

30. ledna 2017 v 16:34 | Kopretina |  Pro pohlazení duše

Byla jedna ponožka, která měla v sobě díru. A protože ta díra byla v ní, neviděla ji a tak o tom ani nevěděla. Jenže zahlédla to její sestra a řekla jí to. Ona však trvala na tom, že žádnou díru nemá, že to tak vidí jen ona. Počkej až si tě někdo vezme na sebe. Nečekali dlouho a oběvil se pan nožka, vlezl si do ní a hned jak si ji vzal na sebe, uviděl se v ní.
Sakra zase mám díru, zaklel v sobě. No tak vidíš segra, on má díru né já.

Jablenky - jabloňové panenky

24. ledna 2017 v 13:26 | Kopretina |  Bytosti ZeměPro všechny kteří se už v této zimně těší na sluníčko a jaro píšu povídání o Jablenkách.

Jablenky jsou jabloňové víly. Žijí v těsné symbioze s jabloní jejími květy a plody. Jsou velké asi jako palec viditelné v jemnohmotném světě. Vyskytují se jen v ženském provedení. Mají sukničku z jabloňových květů - bílých nebo narůžovělích ,červené polovysoké botky z jablečné slupky, mají dlouhé kadeřavé vlásky v barvě jablek o které pečují tedy zelené ,žluté nebo do červena. Staré stromy pak mají jablenky stařenky s roztomilými šedivými drdůlky.
Vznikají dlouhodobým dotekem dvou jablek buďto na stromě, nebo v trávě, nebo i v přepravce, kde jsou jablka umístěny. Jejich úkolem je pečovat o jabloně, jejich plody a květy. Při práci krásně jemně zpívají, lidské ucho však není vybaveno na to tento zpěv zachytit. Na stromě o který jablenky pečují jsou většinou krásné plody. Nejsou na všech stromech. Pracují od jara do podzimu. Na zimu odcházejí do spacího zámečku, středozemě pro víly menší než malé.


Recept na jablečné kuličky:

Použité suroviny receptu Kuličky jablečné víly:

400 g oloupaných jablek | 150 g krystalového cukru | 50 g rozinek | 50 g vlašských ořechů | 50 g oloupaných mandlí | citr. šťáva | trochu vody | krystalový cukr na obalení

Postup přípravy receptu Kuličky jablečné víly:

Z cukru a vody uvaříme hustý roztok, přidáme nastrouhaná jablka a povaříme. Do jablečné kaše přidáme citronovou šťávu, nasekané rozinky, mandle a ořechy. Promícháme a necháme vychladnout. Děláme malé kuličky, které obalujeme v krystalovém cukru. Dáme do papírových košíčků usušit.

Myslet, ale nemyslet

21. ledna 2017 v 19:54 | Mistr Kaisen |  Pro přátele Zenu

V Zenu říkáme myslet, ale nemyslet. Nemyslet, ale myslet. Hiširjo -mimo myšlení a ne-myšlení.

Nejde o to myslet pomocí myslitele, ani nemyslet vůbec. Zakázat si myslet znamená vytvořit myslitele. Během zazenu když se soustředíme na pozici a dýchání, zůstává jen dýchající vědomí, jinak řečeno myšlenka, která dýchá, či dýchání, které se myslí samo o sobě. Jestliže se myšlenka myslí sama o sobě, myslitel se vytrácí. Pak vstupujeme do velkého ticha, kde se mysl sama uklidnuje. Není zastavována ani kontrolována, ani ovládána, protože tu již není myslitel či někdo kdo by cokoliv vytvářel. A tak to co bylo na počátku soustředěním a poté vědomou pozorností, se mění v subtilní přirozenou jasnost. V čisté jasnosti bez soudů či zvláštních myšlenek není čím se stát, neboť jasnost nezná minulost ani budoucnost. A přítomnost jí zcela uniká. Vstupujeme do Bytí času, času Přítomnosti Metaprostoru.


Minulost je minulost,
Budoucnost je další den,
Zapomeňte na ně...

Šardický kroj, recept a písnička

18. ledna 2017 v 16:47 | Kopretina |  FolklorŠardický kroj patří do skupiny krojů Mutěnicko - Hovoranských

Kroj šardický svou líbivou pestrostí a barevnou harmonií budí opravdový zájem všech znalců i přátel slováckého svérázu. V poslední době i v okolních osadách, zvláště v Hovoranech a Karlíně, začínají se děvčata strojit hodně po šardicku. Přijďte se do Šardic podívat, třebas na Boží tělo nebo na hody. Nebudete toho litovat.

Etnograficky vzácné

Šardice jsou totiž vzácná a etnograficky zajímavá obec. Není již mnoho takových, kde by dodnes odpoledne, především ve sváteční dny, vysedávaly ženy ve stejnokrojích před domy. Při tom ve shodě s tradicí besedují a bilancují svůj život i současné dění v obci.

Recept ze Šardic

Cibulové chutney s hroznovým želé


Cibulové chutney s hroznovým želé
Cibulové chutney - možná bychom mohli tuto směs cibule, zázvoru a jablek nazvat i cibulovým povidlím, chutná skvěle k uzeninám, sýrům i paštikám. Naše chutney je na závěr dochucené výtečným želé z hroznů révy vinné od pana Karlíka z Šardic.


4 lžíce krupicového cukru
400 g cibule
2 lžíce slunečnicového oleje
200 g jablek
1 lžíce čerstvého zázvoru
bílé víno
sůl
200 g hroznového želé
V pánvi rozpustíme cukr na karamel, přidáme cibuli nakrájenou na klínky, opečeme, vmícháme trochu oleje, poté bez slupky a na kostičky nakrájené jablko a nadrobno nakrájený zázvor. Vše společně důkladně opečeme, podlijeme vínem a dusíme do povidlové konzistence a odstavíme. Na závěr vmícháme hroznové želé a vychladíme.

Písnička ze Šardic

V Zarazicách krajní dům

V Zarazicách krajní dům,
v Zarazicách krajní dům
měl jsem já tam frajárečku
Bože můj

Ke by mě ju chceli dát
ke by mě ju chceli dát
věděl bych ju
ach můj Bože
milovat.

Ve dně bych ju šanoval
ve dně bych ju šanoval
ale v noci
ach můj Bože
miloval.


Svobodná dívka či mladá žena v kožíšku a plyšce
Studánka u Padlých

17. ledna 2017 v 20:42 | Kopretina |  Studánky a léčivé vody

SALAŠ u Velehradu - Studánka u pomníku Padlých

Studánku u Padlých najdete za Velehradem v obci Salaš. Za autobusovou zastávkou (točnou) se vydáte asi 15 minut po cestě. Na místě naleznete altánek jako přístřeší pro pocestné. Po pravé straně je pomník u Padlých a naučná tabule ze které se dovíte o historii tohoto místa. Po levé ruce od cesty je pak pod břehem studánka s hrníčky, ke které vedou trochu příkré schůdky. Okolí studánky je romantické a studánka ústí do potůčku. Vodu jsem nechutnala. Je to příjemné místo na výlet k probuzení z letargie a zimního spánku :-)


Zimní víly

10. ledna 2017 v 17:36 | Kopretina |  Bytosti Země
Při procházce zimní přírodou můžeme uvidět a ucítit kromě různých bytůstek i zimní víly. Někdy jsou na procházce se svým bratrem Severákem nebo z bratrancem Mrazíkem. Dohromady tak můžou vytvořit pěkně ostrou partičku a když k tomu zahvízdá na prsty ještě kámarádka Meluzína celý les se těší, že si konečně zas pořádně zašumí a zapraská až se proženou kolem :-)

Zimní víly jsou bílé sněhové nebo křištálově průhledné ledové s odstíny do modra. Některé víly
které jsou přes zimu schované ve studánkách mají svoji podobenku nakreslenou na ledě. Často se stává, že část jejich šperků či garderoby zůstane někde zapomenuta. Speciální kategorii
pak tvoři víly modřínové zasněžené a listové postříbřené které poznáme podle šustivého zvuku jejich šatů stačí se jen dobře dívat. Mají černomodré nebo bílé vlasy a pohybují se zpravidla velmi rychle.Hojnost všeho - čeho je vám třeba

7. ledna 2017 v 12:24 | Kopretina |  Andělské obrázky
Andělský vládce Zadkiel vám přináší hojnost všeho čeho je třeba,

pro vaše nejvyšší dobro.
Pomůže vám také udržet si vaši vnitřní nedotknutelnost aby věci mohli plynout.

Pokud cítíte, že váš postup vpřed je zablokován:
zavolejte Zadkiela, anděla hojnosti, moudrosti a ůspěchu, aby vám pomohl.

Říkejte:

Zadkieli, Zadkieli, Zadkieli prosím tě dej, ať se mi daří pokročit v životě dál.
S láskou a světlem, s láskou a světlem, s láskou a světlem.Zadkieli, Zadkieli
bílý snížek
ten je skvělý.
Zasypal nám dvoreček
nenachlaď si zadeček.

Předpověd z elektrotarotu na rok 2017

4. ledna 2017 v 19:32 | Kopretina |  Sluneční zpráva na dnešní den


V prvním čtvrdletí roku 2017 se bude dařit zejména vztahům, lásce a umění. Vhodné období pro splození potomka. Od Dubna se pak budeme věnovat spíš věcem okolním, pracovním a hmotným. O prázdninách budou teplotní i událostní změny. Pro cestování je vhodným měsícem Červen a Čevenec, méně pak Srpen a Září bude vhodné pro rychlé cesty. V posledních třech měsících roku zavládne opět pohoda a zklidnění. Po celý rok pak lze říct, že se budeme potýkat s omezením různého druhu, což budou mnozí vnímat jako nesvobodu. Na staně druhé bude přáno lidem odvážným... znamená to nenechat věci být ale aktivně je řešit. Heslem by tedy mohlo být: Odvážnému štěstí přeje.

V lednu se dostane ke slovu vše jemné co má souvislost s uměním a láskou. Někoho tak políbí milá,
někoho můza.

V únoru budeme mít pocit, že držíme život ve vlastních rukou. Bude to opět období plodné pro uměleckou sféru i pro život. Předpokládá se úspěch.

V Březnu bude pokračovat štastné období pro vztahy všeho druhu, je to taky vhodné období na urovnání sporů. Hlavní slovo bude mít láska.

Duben na politické scéně se objeví staronový muž kterému bude nově popřáno sluchu v jeho názorech.

Květen pozor na dohody a smlouvy také na úřední jednání.

Červen příznivé období pro nové začátky a změny.

Červenec dokončení staré karmy - zmrtvých vstání.

Srpen pozor na cestách v tomto měsíci - cestujte bezpečně.

Září nás donutí na sobě pracovat a změnit věci které brání cestě vpřed - soutěživost.

Říjen jedná se o pravou sklizeň v našem životě - tanec radosti.

Listopad zužitkování a rozumné zpracování -hojnost všeho, pohoda ve vztazích.

Prosinec příznivé nabídky všeho druhu se jen pohrnou, nové příležitosti, radost.


Romantická námraza

2. ledna 2017 v 17:42 | Kopretina |  Fotky přírody