Únor 2017

Baťův retro - Prior

22. února 2017 v 16:36 | Kopretina |  Sranda, legrajda, komix
Zdravím a posílám několik nových zpráv z retro - Prioru ve Zlíně. Pro ty kteří nejsou místní tak tato budova spadá svým zjevem do Baťovského období, stejně jako bývalá továrna Svit, která postupně získává jiný kabátek a vyrostlo tady z továrního areálu spousta obchodů a restaurací. Podle nejnovějších zpráv se má Prior rekonstruovat a v plánech je udělat z něj hotel. Do června poběží ještě provoz některých obchodů a to v přízemí. Jsou zde k vidění některé věci a nápisy ze kterých dýchá historie a z některých lidská blbost :-) Jak se vám retro Prior líbí? Myslíte, že prostředí má na člověka nesmazatelný vliv? Já jsem tady skoro denně a prodávám koule do koupele :-)Výtah který obsluhují lidé.....to už máme jenom my, přidte se povozitVentilace - kus legrace - pravěkZde nesmíte zahořet pro nikoho a pro nic i kalumet je zakázánVše na pohon....zlatých moravských ručičekHasiči has :-)OO neznámí umělci z valachůgrafici, humoristé a místní dáma
Studánka u dvou strašáků

20. února 2017 v 16:56 | Kopretina |  Studánky a léčivé vody
Zdravím všechny příznivce studánek! Tuhle studánku najdete za Velehradem. Pojede či půjdete po modré značce směrem k zahradní kolonii u rybníku Rákoš a poté odbočíte doleva do mírného kopečku. Je zde zahradní chatka, kterou obejdete po cestičce a o kus dál je studánka. Voda z ní je chutná a pitná. Studánku poznáte podle dvou strašáků kteří jsou tam na zahrádce, pravděpodobně jde o zakleté majitele chatky, kteří na sebe tu a tam berou různou podobu :-)


Věty evangelia

13. února 2017 v 15:58 | Kopretina |  Křesťanské okénko

Pro tohle cvičení si připravíme seznam výroků a otázek z evangelia které Ježíš adresoval lidem.
Např. Pojď a následuj mě ....Pojďte a vizte....Pas mé beránky....Zajeď na hlubinu....Učiním vás rybáři lidí.
A otázek jako: Za koho mne pokládáte vy?... Miluješ mne?.... Věříš že to mohu udělat?.... Co chceš abych pro tebe udělal?... Chceš být zdráv?....
Zvolte si jednu otázku či výzvu a začněte s cvičením.
Představte si, že před sebou vidíte vzkříšeného Pána....a pak si představte, že vám je určena jedna z jeho otázek či výzev..... Na otázku či volání neodpovídejte hned... Představte si, že ho ta slova slyšíte opakovat znovu a znovu.... Nechte je rezonovat celou svou bytostí.... Stále poslouchejte...nechte je, ať vás podněcují, probouzejí, provokují k odpovědi.... až už nebude s to zadržet odpověď. Pak Pánu povězte co vám přikazuje srdce.
Zbožné a časté čtení Písma, především nového zákona, znamená pro vaši modlidbu a život velké obohacení. Postupně budete nacházet věty, kterými jako by vás Pán zvláštním způsobem oslovoval.

Z knihy Sádhana - cesta k BohuLipov - kroj, výšivka a recept na hubnutí

12. února 2017 v 14:28 | Kopretina |  Folklor

Kroj horňácký - Lipov


Nejstarší zpráva o lipovském kroji je zároveň nejstarší známou zprávou o lidovém oděvu na Horňácku. Pochází z počátku 17. století a je to zápis v sirotčí knize městečka Lipova z roku 1605, kde na sedmdesáté položce je vypočteno, co dostala osiřelá Dorota Kubíčková. Kromě peřin "patery rukávce tenké, jedny konopné, fěrtochů 6 konopných a 2 tenké, plachetka odívací jedna tenká, 1 ubrus prostý, dva malované, 1 ručník, 5 cích konopných a 1 tenká, 1 cíška malá, rúšek všech 3, jedna brněnská, druhá hedvábná, třetí prostá, plachet konopných a lněných 5, prostěradlo tenké 1, lněné plátno 7 loket, konopného 4,5 lokte". Tato výbava, za niž by se nemusela stydět nevěsta ani o 300 let později, svědčí o poměrné zámožnosti Lipova v 16. století. Avšak bočkajovské vpády, třicetiletá válka a další pohromy v 17. století zpustošily Lipov tak, že obyvatelé, pokud zůstali na živu, značně zchudli. Alespoň inventáře pozůstalostí z konce 18. a počátku 19. století jsou mnohem skromnější.

mužský sbor Malá vrbka


Kdo chce mlynársků dceru mět
mosí kameňu rozumět
mosí skoro ráno vztávat
a kameně okresávat
mosí kameňu rozumět, rozumět.


Lipové mámení
starý lidový recept na hubnutí:

smíchejte: 50g silného odvaru z lípy
450g březové štávy a 40g rebarbory.
Nápoj pijte 2-3x denně po 1 sklence.Výšivka na Horňácku

Horňácká výšivka je jedním z nejhodnotnějších odvětví lidového umění na Moravě. Je technicky náročná a má jasnou ornamentální strukturu. Údaje, které by souvisely s vývojem horňácké výšivky, literatura neposkytuje. Naštěstí horňácké výšivky upoutaly pozornost badatelů a sběratelů, kteří je soustředili do muzejních sbírek. Se vznikem sbírek začal vstoupat zájem o výšivky z Horňácka.
Vyšívačské umění je na Horňácku stále živé, nedosahuje však takových hodnot, jako tomu bylo dříve, kdy uměla vyšívat každá žena.


Anahita levandulový - anděl léčivých rostlin

11. února 2017 v 21:24 | Kopretina |  Andělské obrázky

Vzkaz od Anahity, anděla léčivých rostlin :

Je tomu už dávno, co člověk zná mé rostliny, rozumí jim a z jejich listů a květů si připravuje léčivé odvary a oleje. Ani v době rozvinuté vědy, nezapomínejte na tuhle pradávnou znalost, která má stále své opodstatnění. Oživte tuhle znalost, abyste s pomocí mých léčivých prostředků zklidnili a uzdravili mysl, tělo nebo duši.


Na anděla Anahitu je dobré pamatovat při
každém sběru léčivých rostlin a při jakékoliv manipulaci s nimi,
také při přípravě čajů a léčebných prostředků z bylin.
K navození klidu a pokoje požádáme těmito slovy:

Anahito, Anahito, Anahito ,prosím tě buď semnou,
abys mě uzdravil hojivou silou levandule.
S láskou a světlem, láskou a světlem, láskou a světlem.

Chvála konfliktům

6. února 2017 v 15:09 | Kopretina |  Co napsali přátelé


Zajímavé články a video:

Konec poslušnosti - 1. část | 2. část(článek o výchově)Motýlci a přísloví

4. února 2017 v 23:10 | Kopretina |  Pro pohlazení duše
Snažme se dosáhnout toho co máme rádi. Jinak budeme muset mít rádi to, co dostaneme.


Tak jako u divadelní hry ani v životě nezáleží na tom, jak byl dlouhý ale jak byl dobrý.Buď raděj hladový, než bys jedl cokoliv. Raděj buď sám než bys byl s kýmkoliv.Začni den láskou,naplň den láskou, ukonči den láskou, to je cesta k Bohu.


Zasejte skutek - sklidíte návyk, zasejte návyk - sklidíte povahu, zasejte povahu - sklidíte osud.Život je jako trubka, když se do ní nefoukne nic z ní nevyjde.


Co do sudu přijde nejdřív, to je tam cítit pořád.Ženy přikládají větší důležitost své kráse než své inteligenci, poněvadž
muži bývají mnohdy hloupí ale zřídka kdy slepí.


Láska může zemřít na pravdu, přátelství na lež.