Únor 2018

Prlovská voda

27. února 2018 v 17:47 | Kopretina |  Studánky a léčivé vody
Krásný zimní den.Další pramen který můžu doporučit, vyvěrá přímo z pod kořenů habrů u silnice Valašská Polanka - Prlov .Voda chutná průzračně a je středně studená.Naproti pramene je u silnice odpočívadlo,dá se tedy tady zastavit vystoupit a pramen si prohlédnout a ochutnat.Domažlický kroj ,písnička a recept

24. února 2018 v 14:40 | Kopretina |  Folklor
Domažlický půlvědkový kroj - poloslavnostní


Písnička

Žádnej neví co jsou Domažlice
žádnej neví co je to TAUS 2x

Taus to je německy
Domažlice česky
žádnej neví co je to Taus

Žádnej neví co je to železo
žádnej neví co je kroužek 2x

Kroužek je železo
má zlatá Terezo
žádnej neví co je kroužek.

Proto jsem se tak mladá vdávala
abych dělat nemusela 2x

Muž mi koupil krávu
já musím na trávu
toho jsem se nenadála.
Dívčí kroj


Recepty z Chodska a Bavorska
jednoduché - bramborové
Toč,Rypl či Matonošny


RYPL
Uvařené, oloupané brambory Rýpl.se nastrouhají na hrubém struhadle.
Přidá se sůl, trochu hrubé mouky a vše se opatrně promíchá tak, aby se jednotlivé části neslepily. Takto promíchané brambory se dají na vymaštěný pekáč a upečou dorůžova. Upečený rýpl se mastí neb také polévá kváskem.
Maltošny
Maltošny.Uvařené brambory se rozstrouhají, osolí, přidá s mouka a vypracuje těsto, které se rozdělí na dva díly. Jeden se rozválí na placku, ta se dá na plech a posype strouhanými, oslazenými jablky. Druhý díl těsta se také rozválí a položí navrch.
Zdroj: https://domazlicky.denik.cz/kultura_region/rypl-toc-ci-maltosny-to-byly-pokrmy-chodu-20150815.html

Tož hyn sa hukáže.....:-)

Mantra pro zdravé sebevědomí a rozpoznání božské podstaty ve všem

20. února 2018 v 20:49 | Kopretina |  Pro pohlazení duše

Uvádím mantru pro zdravé sebevědomí ,pro rozpoznání božské podstaty v nás i ve všem kolem nás :


TAT TWAM ASI

doslovný překlad:(Ty jsi to ,já jsem božský ,já je božské)
doporučeno každý den 54x opakovatVíra v úspěch

16. února 2018 v 20:46 | Kopretina |  Co napsali přátelé

Víra v úspěch

"ZASLOUŽIT SI ÚSPĚCH. Ze všech bloků, které brání úspěchu - ať už v práci, lásce nebo zdraví - je tento největší a nejdestruktivnější. Když nevěříte, že si úspěch zasloužíte, odeženete jej. Otázka, zda 'si něco zasloužíme', vypadá celkem logicky. Kdo by nakonec nechtěl mít úspěch? Ale chtít úspěch je něco jiného, než být přesvědčen, že ho můžete dosáhnout. Někdo například může chtít lepší práci, ale přitom si myslí: 'To víš, že jo. Jen sni dál.' V takovém případě se o to člověk ani nesnaží.
Když pochybujete, jestli si úspěch zasloužíte, je to stejné, jako kdybyste se rozhodli, že neuspějete. Když budete předpokládat neúspěch, dosáhnete sebenaplňujícího proroctví. Na druhé straně když víte, že i vy, tak jako každý jiný, si úspěch zasloužíte, vděčně ho přijmete. Budete se radovat z komplimentů, dárků i povýšení v práci. A také vy budete velkoryse dávat jiným.
'Zasloužit si' jinými slovy znamená, že jste si vědomi, že dávat a přijímat jsou přirozené součásti života. Z dobra nemáme mít strach, naopak, máme ho vítat.
Mnozí lidé, hlavně oběti týrání nebo zanedbávání, mají pocit, že si nezaslouží být úspěšní. 'Jiní si úspěch zaslouží, ale já ne.' Většinou tento pocit pochází z mnoha let sebeobviňování ze zneužívání. 'Jsem asi hodně špatné dítě, když se táta ke mně takhle chová a máma je na mě tak naštvaná.'
Lidé, kteří byli týráni či zanedbáváni v době, kdy vyrůstali, často nic dobrého neočekávají. Neznali nic jiného než kritiku, lhostejnost či krutost. Není tedy nic divného na tom, že v týrání sebe samých pokračují i v dospělosti. Dospěli k tomu, že bolest vnímají jako normální a na laskavost pohlížejí s podezřením."


Formy zneužívání

16. února 2018 v 20:25 | Kopretina |  Co napsali přátelé

Formy citového zneužívání

1. Ovládání
Pod pojmem ovládání rozumíme snahu mít pod kontrolou to, co druhý člověk dělá. Ten, kdo se snaží druhého ovládat, má silnou potřebu, aby bylo po jeho, a často se také uchyluje k vyhrožování, aby si to zajistil. Projevy ovládání zahrnují například rozkazování partnerovi či partnerce; kontrolování toho, jak tráví čas a co dělají; zamezování přístupu k jejich zdrojům (k financím, k telefonu, aj.); zakazování nebo omezování času, který partner/ka tráví ve společnosti; izolování partnera či partnerky od rodiny a přátel; zasahování do jejich životních příležitostí (pracovních, vzdělávacích, léčebných); přehnaná žárlivost a majetnickost; vrhání předměty; vyhrožování partnerovi/partnerce ublížením (nebo ublížením jejich dětem, rodině, přátelům, zvířatům, majetku); zneužívání partnerových/partnerčiných dětí, rodičů či domácích mazlíčků přímo před nimi; snaha donutit partnera/partnerku do nelegálních aktivit.
Ovládající partner může druhému například bránit telefonovat se svými blízkými, schválně dělat hluk, aby své blízké v telefonu neslyšeli, nebo předstírat, že sami čekají právě v dané chvíli mnohem důležitější hovor.

2. Verbální útoky
Verbální útoky zahrnují slovní srážení druhého, jeho ponižování, kritizování, znehodnocování, urážení, křik, výhrůžky, přehnané obviňování, zahanbování, záměrný krutý sarkasmus nebo slovní projevování svého znechucení druhým člověkem. Do slovního zneužívání také patří odpírání říct druhému něco dobrého, záměrný nesouhlas, urážky skryté za "jen vtip", slovní mlžení a přesměrovávání pozornosti jinam, souzení druhého, jeho znevažování, zapírání nebo záměrně vyjadřovaný hněv sloužící k ovládání druhého. Tento druh zneužívání má extrémně zničující vliv na sebevědomí druhého a na jeho pohled na sebe samého. Stejně tak jako fyzické násilí ničí lidské tělo, slovní násilí poškozuje mysl a ducha druhé osoby a zasazuje jí rány, které se jen těžko hojí. Křičení a řev není jen pokořující, ale i děsivé. Když na nás někdo řve, dostaneme strach, že by nám mohl začít ubližovat i fyzicky.
3. Permanentní kritika a obviňování
Tato forma emočního zneužívání spadá i do zneužívání verbálního, ale kritika a obviňování nemusejí být přímo vázány na slovní projevy. Někdy je to samotná podstata celého vztahu.
Pokud je k vám někdo neúprosně kritický, vždycky na vás najde něco špatného, nikdy se mu nezavděčíte, a vždy vás obviňuje za všechno, co je špatně, jedná se o zničující zákeřnou povahu. Postupem času tento způsob zneužívání ubíjí vaši sebedůvěru a vědomí vlastní hodnoty a podkopává jakékoli dobré pocity, které byste mohli mít sami ze sebe nebo toho, čeho jste dosáhli.
Když na vás partner křičí nebo vás kritizuje otevřeně, lze zneužívání rozpoznat, avšak pokud vás sráží pod záminkou humoru, může být rozpoznání obtížnější.
4. Přehnaná očekávání
Přehnaná očekávaní znamenají kladení příliš vysokých a přehnaných požadavků na partnera. Zneužívající například může očekávat, že se jeho partner či partnerka všeho vzdají, jen aby naplnili jeho potřeby. Může vyžadovat partnerovu nebo partnerčinu neustálou a plnou pozornost. Může neustále vyžadovat sex nebo chtít, aby s ním partner či partnerka trávili veškerý svůj čas. Člověk, který má přehnaná očekávání, není nikdy uspokojen a vždy najde něco, co jste mohli udělat víc. S největší pravděpodobností se také stanete terčem permanentní kritiky a obviňování, protože jste dostatečně neuspokojili jeho potřeby.
5. Citové vydírání
Citové vydírání je jednou z nejsilnějších forem manipulace. Dochází k němu tehdy, když člověk, ať už vědomě či nevědomě, nutí druhého dělat to, co chce, aby dělal, tím, že zneužívá jeho strach, pocit viny nebo soucit. Klasický příklad citového vydírání zahrnuje osobu, která druhému vyhrožuje ukončením vztahu, pokud nedostane to, co chce, nebo osobu, která druhého odmítá či mu odpírá pozornost, dokud jí druhý nevyhoví. Pokud vám partner či partnerka odpírají sex nebo projevy lásky, nebo s vámi schválně nemluví, kdykoli se jim nějak nezavděčíte, nebo vám vyhrožují, že si najdou někoho jiného, případně využívají jiné taktiky, jimiž vás chtějí dostat pod svou kontrolu, jedná se o citové (emoční) zneužívání. Výhrůžky přitom nemusejí být otevřené, ale skryté a velmi nenápadné. Mezi časté formy citového vydírání patří také záměrné vyvolávání pocitu viny v druhé osobě. Pocity strachu, odpovědnosti a viny nás dělají zranitelnými vůči citovému zneužívání, protože omezují naše možnosti volby výhradně na ty, které nám vybere sám vyděrač.
Zde jsou některá varovná znamení, že jste citově vydíráni:
  • Váš partner/partnerka vás nutí vybrat si mezi tím, co chcete dělat, a ním/ní.
  • Snaží se ve vás vyvolat pocit, že jste sobci nebo špatní lidé, když nejednáte po jeho vůli.
  • Chtějí, abyste se něčeho nebo někoho vzdali, abyste jim dokázali, že je milujete.
  • Vyhrožují vám, že vás opustí, pokud se nezměníte tak, jak chtějí oni.
  • Vyhrožují vám odepřením peněz nebo zamezením přístupu k nim, dokud neuděláte to, co po vás chtěli.
6. Nepředvídatelné reakce
Do tohoto typu citového zneužívání spadají drastické zvraty nálady, náhlé emoční výbuchy bez jakéhokoli důvodu, a neustále se měnící reakce - jako například velmi odlišné reakce na jednu a tutéž věc, tvrzení jedné věci v jeden den a něčeho úplně jiného další den, nebo neustálé změny svého rozhodnutí či pohledu na věc (jeden někoho milují, druhý den ho nenávidí). Tento typ zneužívání je pro druhého člověka zničující hlavně proto, že se pohybuje neustále na ostré hraně. Nikdy nevíte, co se zase stane, nikdy nevíte, kam šlápnout, a nikdy nevíte, co se od vás vlastně chce. Žít s někým takovým je extrémně těžké a ve vás přetrvává neustálá úzkost. Cítíte neustálý strach, nejistotu, nerovnováhu, a musíte neustále dávat pozor, zda náhodou partner či partnerka zase nevybouchnou.
Tento typ chování se vyskytuje u alkoholiků a drogově závislých, kteří se chovají jinak, když jsou střízliví, a úplně jinak, když požijí alkohol či jinou látku. Může to být také projev duševní nemoci jako je hraniční porucha osobnosti, kvůli které daná osoba trpí náhlými změnami nálad, silnými emočními výbuchy (náhlý vztek, přehnaný strach nebo záchvat úzkosti) a může reagovat nepředvídatelně. Rovněž mohou takto reagovat lidé zasažení posttraumatickou stresovou poruchou nebo disociační poruchou.
7. Vytváření neustálého zmatku či krizí
Přestože se tento typ zneužívání v mnohém podobá nepředvídatelným reakcím, protože ve vás opakovaně vyvolává nejistotu a strach, je specifický tím, že v něm dochází k neustálým rozvratům a svárům. Pokud někdo s vámi nebo s jinými lidmi záměrně vyvolává hádky nebo se zdá, že má neustálé konflikty s lidmi, může to být člověk "závislý na dramatu". Vytváření chaosu přináší některým lidem pocit vzrušení, a to zvláště těm, kteří nesnášejí ticho; těm, kteří utíkají před vlastními problémy tím, že řeší problémy jiných; těm, kdo se cítí uvnitř prázdní a snaží se tuto prázdnotu vyplnit nějakou aktivitou; nebo těm, kteří vyrostli v prostředí, v němž harmonie a klid byly zcela neznámými hodnotami.
Vytváření neustálého zmatku patří také mezi vlastnosti lidí s hraniční poruchou osobnosti.
8. Zabíjení osobnosti člověka
Tento typ zneužívání zahrnuje případy, kdy člověk partnerovi či partnerce vpálí do obličeje každý omyl nebo chybu, ponižuje je, kritizuje, zesměšňuje je před druhými nebo znevažuje jejich úspěchy. Spadá sem i záměrné pomlouvání partnera či partnerky, široké rozebírání jejich chyb s jinými lidmi, i to, když zneužívající osoba o partnerovi/partnerce záměrně lže, aby zmanipulovala názor druhých o nich. Toto chování může ke vší bolesti zneužívaných ještě navíc zničit jejich pověst, ať už osobní nebo profesní, a může také vést ke ztrátě přátel, zaměstnání nebo dokonce i jejich rodiny.
9. Gaslighting - manipulace se zdravým rozumem oběti
Pojem "gaslighting" vznikl podle filmu Gaslight, v němž muž využíval nejrůznějších technik k tomu, aby přesvědčil svou manželku, že přichází o rozum a že nemůže věřit svým vlastním úsudkům, vnímání ani paměti. Lidé, kteří toto partnerovi či partnerce dělají, opakovaně popírají, že se nějaká událost skutečně udála; snaží se vás přesvědčit, že (jste) něco řekli nebo naopak neřekli; nebo vás přesvědčují, že něco jen přeháníte nebo že lžete. Zneužívající partner/ka se touto taktikou snaží dostat oběť pod svou kontrolu nebo se vyhnout vlastní zodpovědnosti za své činy. Tato forma zneužívání je konána zcela vědomě a záměrně. Bývá využívána lidmi, kteří se snaží získat přístup k penězům oběti; lidmi, kteří se snaží proti oběti obrátit její rodinu a přátele; nebo kteří se takto snaží ospravedlnit své vlastní kruté, nevhodné a zraňující chování. Ve zmíněném filmu se muž snažil přesvědčit ostatní o tom, že jeho manželka blázní, aby mohl rozhodovat o jejích penězích.
Gaslighting zahrnuje také situaci, kdy partnera/partnerku přistihnete při flirtování s jinými, ale když je s pravdou otevřeně konfrontujete, všechno popírají a přísahají, že to není pravda. Tvrdí, že si to jen představujete, protože jste sami tolik nejistí, a že přece není nic špatného mít i jiné přátele. Přestože se samozřejmě stává, že lidé vidí i věci, které se ve skutečnosti nedějí, protože dají přílišný průchod své představivosti, ne vždy se jedná o takový případ - někdy se skutečně jedná o zneužívání důvěry druhého a snahu udržet ho ve stavu zmatení, kdy neví, co je pravda, aby nemohl zneužívajícího partnera konfrontovat se skutečností.
10. Sexuální obtěžování
Tento pojem bývá většinou spojován se sexuálním obtěžováním na pracovišti, ale člověk může být takto obtěžován i v rámci svého partnerského vztahu. Sexuální obtěžování je jakékoli chování obnášející nežádoucí a nevhodné návrhy či požadavky, ať už ve fyzické či slovní podobě, spojené se sexuálním kontextem. Aby se dalo sexuální obtěžování legálně postihnout, musí se prokázat spojitost mezi návrhem a podmínkou, jako je například povýšení v práci, zvýšení platu, nebo naopak výhrůžka výpovědí, jedná-li se o pracovní prostředí. Obecně sem však spadá každý případ, kdy je člověk nucen k sexuální aktivitě proti své vůli, ať už proto, že se na to jednoduše necítí, nebo že si nepřeje mít sex s danou konkrétní osobou. Tento typ zneužívání zahrnuje i nucení partnera či partnerky do sexuálních aktivit, které se jim nelíbí nebo se jim dokonce hnusí. Sexuální obtěžování je často doprovázeno i dalšími formami citového zneužívání jako jsou přehnaná očekávání, neustálá kritika, urážení nebo citové vydírání - pro oběť totiž může být stále přijatelnější podrobit se nechtěné sexuální aktivitě, než podstoupit riziko, že by to partner dělal s někým jiným.
* * *
- z anglického originálu The Emotionally Abusive Relationship, Beverly Engel
překlad: Magda Techetová


Krajkované bytosti a záclonové víly

8. února 2018 v 12:13 | Kopretina |  Bytosti Země
Krajkované bytosti se vyskytují v různých podobách a velikostech z různých materiálů.
Řadíme je ke vzdušným a etherickým bytostem.Venkovní krajkované bytosti bývají
velmi často z mlhoviny a s prvního ranního svitu nebo z červánků.
Někdy je lze zachytit na přechodu stínů a slunečních parsků.
Často se zrcadlí na vodních plochách nebo pozují jako pavučiny
okrášlené rosou.Tyto patří do oblíbené garderoby všech víl,pletou si z nich čepečky aby jim nelétaly vlasy když fouká vítr.
Bývají krásně zdobené trávou a květy nebo právě rosou.
Krajkované bytosti domácí a záclonové ,přebývají na dekoracích,z jemné látky v šuplících nebo přímo na záclonách.


Jsou neviditelné pouze je můžeme vnímat např.když máme v létě
otevřené okno a záclona se pohupuje.Není to ale vítr jak si mnohdy myslíme,
je to záclonová víla a její tanec.Některé záclonové víly také můžeme vypozorovat na vzorku na záclonách.
Studánka ve Stráni

6. února 2018 v 9:41 | Kopretina |  Voda a prameny

V obci Pozděchov mají také studánku má název studánka ve Stráni.
Leží nad silnicí u okraje Pozděchova a to na hranici louky a lesa.
Vodu jsem nechutnala byla stojatá,pouze jsem trochu pročistila tok vody,
který byl zanesen listím.Po levé straně silnice se dá zastavit a studánku si
tak prohlédnout.

Čaje s fíky

2. února 2018 v 18:49 | Kopretina |  Bylinky a recepty
Čokoládový fík

Potřebujeme:

10 sušených černých fíků
20dg horké čokolády
4 lžíce lístků rychlého pueru

Postup:
Fíky nakrájíme na čtrvtky a necháme louhovat v horké čokoládě.V konvičce
s horkou vodou necháme louhovat puer asi 2-3 minuty.Poté vše smícháme
nalijeme do misek nebo do hrnků.


Vila ve středomoří

Potřebujeme:


8 fíků nakrájených na plátky
3 nejlépe čerstvé bobkové listy
špetka lékořicového kořene
900ml vroucí vody
macerovací palička

Postup:

Fíky vložte do misky a rozmačkejte macerovací paličkou
Fíky a bobkový list dejte do čajové konvice,přidejte lékořicový prášek,přelijte vroucí vodou
Nechte 5minut luhovat.Přecedte do šálků,podávejte horké.


Fíky na terase

rada:
se šalvějí opatrně je to bylina na neviditelnost a proti duchům

Potřebujeme:

2 čerstvé nebo sušené fíky,čtvrcené
2 čerstvé listy šalvěje nebo čtvrt lžičky sušených listů
100ml vroucí vody a 400ml o teplotě 85 stupnů
A lžíce lístků čajeLongevity White
kostky ledu
macerovací paličku

Postup:

do dvou pohárů rovnoměrně rozdělte fíky
a šalvěj a rozmačkejte macerovací paličkou.
Přidejte vroucí vodu nechte vychladnout
vložte do čajové konvice lístky,přidejte horkou vodu ,louhujte 2 minuty.
Scedte do pohárů a vše promýchejte,nechte vychladnout.
Před podáváním přidejte kostky ledu.